Ceny energii słonecznej

Ceny energii słonecznej będą spadać

Wielu z nas wydaje się, że ceny energii słonecznej czy też jakiejkolwiek innej pozyskiwanej z odnawialnych źródeł są wysokie. Z pewnością nie są to wartości tak niskie, że każdy z nas może sobie na nie pozwolić. Wiele wskazuje mimo wszystko na to, że najbliższe lata dla takich technologii będą przełomowe, a ceny energii słonecznej zaczną spadać. Podobnie sugeruje agencja prasowa Bloomberg.

Taniej niż z elektrowni węglowych

Według Amerykanów w ciągu najbliższej dekady ceny energii słonecznej mogą być niższe niż pozyskiwanej ze spalania węgla. Z drugiej strony w niektórych krajach już dziś jest ona tańsza. Doskonałym przykładem są kraje takie jak Chile i Zjednoczone Emiraty Arabskie. Obecnie są one w stanie wygenerować energię słoneczną za mniej niż 3 centy za kilowatogodzinę. Jest to więc połowa globalnej średniej kosztów prądu wytwarzanego ze spalania węgla.

Różne ceny energii słonecznej

Poza tym Bloomberg sugeruje, że ceny tej energii będą różne i zależne od kraju. Tak więc najszybszy spadek zanotują one w państwach importujących węgiel i mających wysokie podatki środowiskowe. Tak czy inaczej, spadków spodziewać można się wszędzie.

Przypomnijmy, że od roku 2009 roku ceny tego rodzaju energii spadły o 62 procent. Do roku 2015 powinna ona być już zdecydowanie najtańsza.

Related Post