Strona głównaFinanseJak kształtują się płace minimalne w Unii Europejskiej?

Jak kształtują się płace minimalne w Unii Europejskiej?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Nowy Golf bez wychodzenia z domu? Dopasuj go do swoich potrzeb!

Brzmi niewiarygodnie? Zupełnie niepotrzebnie! Volkswagen wprowadził niedawno nowatorski projekt,...

Rosnące potrzeby, a gotówki brak??

W życiu pojawiają się momenty, kiedy dodatkowa gotówka jest naprawdę...

Polska jednym z liderów eksportu mebli

Stwierdzenie, że Polska meblami stoi na pewno nie jest...

PKP Intercity rozważa zakup kolejnych dziesięciu pociągów typu Dart

Nie jest wykluczone, że PKP Intercity dokupi kolejne pociągi...

Pracodawcy chcą niższego wzrostu płacy minimalnej

Pracodawcy reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego chcą niższej podwyżki...

Eurostat postanowił sprawdzić płace minimalne w Unii Europejskiej. Polska w swoim regionie nie wypada najgorzej, choć trzeba zauważyć, że różnica pomiędzy Wschodem Wspólnoty a państwami na Zachodzie jest dość duża. Poza tym uwagę zwrócić trzeba też na to, że płaca minimalna obowiązuje w 22 państwach. Nie mają jej Dania, Włochy, Cypr, Austria, Finlandia oraz Szwecja.

Trzy grupy płac

Państwa UE pod względem płac podzielić możemy na trzy grupy. Pierwsza to ta, w której minimalne wynagrodzenie kształtuje się na poziomie poniżej 500 euro, druga w granicach 500 – 1000 euro, a trzecia powyżej 1000 euro.

Polska zalicza się do grupy pierwszej, ale w gronie dziewięciu państw jest na pozycji drugiej. Płaca minimalna w przeliczeniu wynosi u nas 435 euro, a przed nami jest tu tylko Estonia z wynikiem 470 euro. Najgorzej wypada tu Bułgaria, gdzie wynik ten to zaledwie 235 euro. Kolejne są Rumunia – 275 euro, Łotwa i Litwa – po 380 euro, Czechy – 407 euro, Węgry – 412 euro, Chorwacja – 433 euro i Słowacja – 435 euro.

Drugą grupę otwiera Portugalia z wynikiem 650 euro. Lepsze od niej są kolejno Grecja – 684 euro, Malta – 736 euro, Słowenia – 805 euro oraz Hiszpania 826 euro.

Pozostałe siedem krajów mają płacę minimalną na wyższym poziomie. W najlepszej grupie najsłabszy wynik ma Wielka Brytania, bo jest tam ona na poziomie 1397 euro. We Francji jest to 1480 euro, w Niemczech 1498 euro, w Belgii 1532 euro, w Holandii 1552 euro, w Irlandii 1563 euro, a w Luksemburgu aż 1999 euro.

Patrząc więc na płace minimalne w Unii Europejskiej, wyraźnie widzimy, że najlepiej wygląda to na Zachodzie i Północy Europy. Środkowo-Wschodnia część Starego Kontynentu, w której znajduje się też Polska, wygląda tu natomiast najsłabiej.

Eurostat podkreśla jednocześnie, że biorąc pod uwagę siłę nabywczą pieniądza, różnica nie jest tak wyraźna, choć i tak pomiędzy Luksemburgiem a Bułgarią jest ona trzykrotna.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x