Strona głównaPoradnikNa co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Na co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Rejestr Stron Zakazanych a rynek bukmacherski

Rynek zakładów bukmacherskich jest w Polsce ogromny. Szacuje się,...

Warszawska metropolia według projektu PiS

Klub PiS złożył projekt ustawy, w ramach której powstałaby...

Tanie buty, a sklep internetowy

Zakup butów wcale nie musi być drogi, bo teraz...

Nowy Golf bez wychodzenia z domu? Dopasuj go do swoich potrzeb!

Brzmi niewiarygodnie? Zupełnie niepotrzebnie! Volkswagen wprowadził niedawno nowatorski projekt,...

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny – poradnik dla pierwszych nabywców nieruchomości

Kupno nieruchomości to często jedno z największych wyzwań finansowych,...

Praca wakacyjna to całkiem dobry pomysł na to, aby zarobić czy zwyczajnie dorobić. Przede wszystkim decydują się na nią ludzie młodzi, którzy mają wolne od szkoły czy studiów. Dla nich to znakomita opcja na to, aby poprawić stan swoich zasobów finansowych. Mimo wszystko nie możemy jednak zapomnieć, że wiążą się z nią także różne zagrożenia. Skoro tak warto zastanowić się nad tym, na co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Poszukiwania

W pierwszej kolejności odnieśmy się jednak do poszukiwań takiej pracy. Oczywiście ogłoszeń o pracy sezonowej nie brakuje. Najczęściej takich ofert szukamy za pośrednictwem stron internetowych. Ponadto można jeszcze skorzystać z biura pośrednictwa pracy czy Urzędów Pracy. Oczywiście zawsze za pracą rozejrzeć się można wśród znajomych, którzy również mają w planach podobne zatrudnienie.

Sprawdzenie agencji

W przypadku agencji przed podpisaniem z nią umowy należy ją dokładnie prześwietlić. W praktyce oznacza to między innymi sprawdzenie, czy figuruje ona w KRAZ-ie, a więc Krajowym Rejestrze Agencji Zatrudnienia. Ponadto powinna mieć także certyfikaty Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej (MPiPS).

Co jest najważniejsze?

Samo sprawdzenie agencji to jednak nie wszystko. Poza tym musimy zwrócić uwagę na jeszcze kilka innych kwestii.

Tak oto na pewno dokładnie przyjrzeć się trzeba samemu ogłoszeniu i temu jak ono wygląda. Przede wszystkim musi ono zawierać w sobie wszystkie dane kontaktowe danej agencji wraz z telefonem. Nie warto też brać pod uwagę ogłoszeń oferujących naprawdę rekordowe zarobki, które nawet wyglądają nieprawdopodobnie.

Na co uważać szukając pracy wakacyjnej
W samej umowie natomiast powinien znaleźć się dokładny opis wykonywanej pracy ze wszystkimi czynnościami. Nie trzeba chyba przypominać, że umowa taka stworzona powinna być w dwóch egzemplarzach po jednej dla każdej ze stron. Warto ją też dodatkowo skserować.

Ubezpieczenie

Niezależnie od tego, czy pracujecie w Polsce, czy może za granicą, nie możecie też zapomnieć o ubezpieczeniu. Tak więc koniecznie musicie mieć ze sobą Europejską Kartę Ubezpieczenia Zdrowotnego (EKUZ), która refunduje najbardziej podstawowe usługi medyczne ratujące zdrowie i życie. Karta taka działa na terenie państw członkowskich UE oraz EFTY. Mimo wszystko wielu zabiegów ona nie pokrywa, a więc dodatkowo warto mieć ubezpieczenie prywatne.

Oczywiście pewnym zabezpieczeniem będzie też przygotowanie listy polskich konsulatów i ambasad poza granicami naszego kraju wraz ich dokładnymi danymi teleadresowymi.

Skoro wiecie już, na co uważać szukając pracy wakacyjnej, czas odnieść się do krajów, do których młodzi Polacy wyjeżdżają najczęściej. O tym już jednak w kolejnym poradniku.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x