problemy z płatnością banknotem 500 PLN

Problemy z płatnością banknotem 500 PLN

Banknot o nominale pięciusetzłotowym z wizerunkiem Jana III Sobieskiego do obiegu wszedł 10 lutego. Jak się okazuje, w niektórych sklepach jest nieobsługiwany. Z czego wynikając więc problemy z płatnością banknotem 500 PLN?

Dodatkowe zabezpieczenia

Narodowy Bank Polski zauważa, że debiutujący banknot ma również nowe zabezpieczenia. Te wymagają między innymi dokładnych testów przed wprowadzeniem do placówek handlowych na kasy samoobsługowe. To właśnie one stanowią największy problem, bo przy tradycyjnych kasach problemu z płatnościami nie ma żadnych.

Wracając do samych zabezpieczeń, NBP uświadamia nam, że w zasadzie podrobienie nowego banknotu jest niemalże niemożliwe, a przynajmniej bardzo trudne. Średnio na milion ujawniono 4,6 falsyfikatów.

Przypomnijmy, że do obiegu trafiło 50 mln sztuk takich banknotów, co nie oznacza, że łatwo na nie trafić. Nie jest to takie oczywiste, ponieważ banknot ten posłuży przede wszystkim do przechowywania zapasu strategicznego w NBP.

Fakt, że jest on trudno dostępny widać również po jego cenie na aukcjach. Za pięćsetkę zapłacić bowiem trzeba nawet 700 złotych.

Related Post