W dwóch oddziałach ZUS w Polsce – w Warszawie i w Zabrzu oraz placówkach im podległym, których w sumie jest dziesięć, rusza projekt doradca emerytalny. Jest to program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który ma za zadanie wyjaśniać przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich emerytury, a jednocześnie wyliczyć wysokość świadczenia.
Większa liczba emerytów
Pilotażowy program ZUS-u związany jest z obniżeniem wieku emerytalnego, a przepisy z tym związane w życie wchodzą już w październiku. W związku z tym ZUS-owi przybędzie aż ponad 330 tys. emerytów.
W związku z tym od lipca w całej Polsce w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdzie się blisko sześciuset doradców. Mają oni pełnić funkcję informatyczną i odpowiadać na pytania przyszłych emerytów.
Już teraz rusza natomiast projekt doradca emerytalny. Klienci, którzy z niego skorzystają, będą poproszeni o wypełnienie ankiety, co ma jeszcze lepiej przygotować doradców w innych częściach kraju, którzy pracę zaczną kilka tygodni później.
Niższy wiek emerytalny
Przypomnijmy, że ustawa obniżająca wiek emerytalny wchodzi życie z pierwszym dniem października. Obniża ona wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co oznacza do przywrócenia wysokości wieku emerytalnego do czasów sprzed roku 2013. Oczywiście nie oznacza to, że przyszły emeryt musi skorzystać z tego prawa. Jeśli chce i ma taką możliwość na swoim stanowisku pracy może pracować nadal, co będzie rzutowało na wysokość jego świadczenia.