Strona głównaGospodarkaProjekt doradca emerytalny nowym programem ZUS-u

Projekt doradca emerytalny nowym programem ZUS-u

Data:

Wybrane dla Ciebie

Ekojedzenie staje się coraz popularniejsze

Po dwóch latach przerwy ponownie rośnie liczba producentów, którzy...

Wynik finansowy Biedronki wzrósł o 10 proc.

W pierwszym kwartale tego roku wynik finansowy Biedronki w...

Akcje banków szybują mocno w górę

Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego na antenie Polskiego Radia możemy...

Placówka PKO BP w Londynie?

Niewykluczone, że już niebawem bank PKO BP odtworzy swój...

Wzrost liczby kredytów mieszkaniowych

Związek Banków Polskich informuje, że w pierwszym kwartale tego...

W dwóch oddziałach ZUS w Polsce – w Warszawie i w Zabrzu oraz placówkach im podległym, których w sumie jest dziesięć, rusza projekt doradca emerytalny. Jest to program Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, który ma za zadanie wyjaśniać przyszłym emerytom, od czego zależy wysokość ich emerytury, a jednocześnie wyliczyć wysokość świadczenia.

Większa liczba emerytów

Pilotażowy program ZUS-u związany jest z obniżeniem wieku emerytalnego, a przepisy z tym związane w życie wchodzą już w październiku. W związku z tym ZUS-owi przybędzie aż ponad 330 tys. emerytów.

W związku z tym od lipca w całej Polsce w placówkach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych znajdzie się blisko sześciuset doradców. Mają oni pełnić funkcję informatyczną i odpowiadać na pytania przyszłych emerytów.

Już teraz rusza natomiast projekt doradca emerytalny. Klienci, którzy z niego skorzystają, będą poproszeni o wypełnienie ankiety, co ma jeszcze lepiej przygotować doradców w innych częściach kraju, którzy pracę zaczną kilka tygodni później.

Niższy wiek emerytalny

Przypomnijmy, że ustawa obniżająca wiek emerytalny wchodzi życie z pierwszym dniem października. Obniża ona wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn, co oznacza do przywrócenia wysokości wieku emerytalnego do czasów sprzed roku 2013. Oczywiście nie oznacza to, że przyszły emeryt musi skorzystać z tego prawa. Jeśli chce i ma taką możliwość na swoim stanowisku pracy może pracować nadal, co będzie rzutowało na wysokość jego świadczenia.

Newsletter

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x