walka z wyłudzeniami VAT

Walka z wyłudzeniami VAT zapewni Polsce 82 mld zł

Nie od dziś wiadomo, że rząd Beaty Szydło zamierza walczyć z oszustwami podatkowymi. Ministerstwo Finansów zapowiada, że walka z wyłudzeniami VAT przyniesie Polsce ogromne korzyści finansowe. Resort szacuje, że w ciągu dekady do budżetu państwa z tego tytułu trafi aż 82 mld zł.

Split payment

Taki efekt finansowy ma zapewnić Polsce wprowadzenie zasady tak zwanej podzielonej płatności, a więc split payment. O projekcie tym mówiono już od dawna. Jednak projekt zmian w ustawie o podatku od towarów i usług przygotowany przez Ministerstwo Finansów pojawił się dopiero teraz.

Według szacunków resortu do roku 2028 do budżetu wpłyną 82 mld zł. Przez kilka lat system ten będzie się rozkręcał. Dlatego też w roku 2018 dałby jedynie 419 mln zł, ale już w 2019 – 3,3 mld, a 2020 – blisko osiem. W kolejnych latach ma być już tylko i wyłącznie lepiej.

VAT na oddzielne konto

Na czym w związku z tym polegać ma zasada podzielonej płatności? Otóż podatek VAT miałby być odprowadzany tu na oddzielne konto. Dzięki temu walka z wyłudzeniami VAT byłaby prostsza i umożliwiałaby organom podatkowym monitorowanie oraz blokowanie środków na rachunkach VAT.

Related Post