zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości

Będzie zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości

Ministerstwo Energii przychyliło się do pomysłu organizacji ekologicznych o zakazie ogrzewania domów mułami węglowymi, węglem brunatnym, węglem z dużą zawartością wilgoci, siarki oraz popiołu. Ma to pomóc w obniżeniu stężenia zanieczyszczeń. Nie jest wprawdzie jeszcze projekt ustawy, a tylko pogląd to najprawdopodobniej znajdzie się w niej zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości.

Ograniczenie węgla z Rosji

Przepisy, które są przygotowywane, mają między innymi ograniczyć węgiel zza naszej wschodniej granicy, a przede wszystkim Rosji. Z 7,6 mln ton węgla sprowadzonych w roku ubiegłym do Polski aż 4,6 mln ton pochodziło właśnie stamtąd. Węgiel ten jest bowiem nieposortowany, co rząd chce ograniczyć.

Zawiera on w sobie bowiem miały, jak i węgiel lepszych gatunków, a więc gruby i średni. Po przesortowaniu w Polsce miały stanowiące nawet 30-40 proc. całości sprzedaje się wówczas po cenach niskich. Węgiel gruby i średni po cenach droższych.

NIE dla węgla brunatnego i mułów

Zakaz palenia w domowych piecach węglem złej jakości dotyczyć będzie najprawdopodobniej węgla brunatnego i mułów. Te mają bowiem w sobie wiele wilgoci, przez co emitują znacznie więcej spalin. Nie jest to jeszcze projekt finalny, ale zmian dążących do ograniczenia sprowadzania węgla niskiej jakości możemy być pewni.

Related Post