rynek nieruchomości w Polsce

Rynek nieruchomości w Polsce – co skłania nas do zakupu mieszkań kompaktowych

Jak wygląda rynek nieruchomości w Polsce? Jak się okazuje, Polacy coraz chętniej stawiają na mieszkania nieco mniejsze. W ciągu ostatnich kilku lat deweloperzy oferują nam bowiem coraz mniejsze mieszkania. Na przestrzeni kilku lat od roku 2010 mieszkania w Polsce zmieniły się średnio o osiem metrów kwadratowych. Z czego to wynika? Oczywiście wszystko przez oszczędność. Dzięki temu jesteśmy w stanie oszczędzić na takim zakupie kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Mieszkanie 57-metrowe

Skąd takie informacje? Otóż dokładnie przyjrzano się pozwoleniom na budowę, o które starają się deweloperzy. W roku 2010 w większości były to mieszkania o przestrzeni 64,6 metrów kwadratowych. Dziś jest to średnio 56,9 metrów kwadratowych, a więc o 7,7 metra kwadratowego mniej.

Jeszcze bardziej widoczne jest to w Warszawie. W stolicy naszego kraju różnica w powierzchni pomiędzy rokiem 2010 a dniem dzisiejszym nie wynosi bowiem osiem metrów, ale aż 15 metrów kwadratowych.

Bo liczy się cena

Powodem takiego stanu rzeczy jest cena. Przeglądając uśrednione ceny mieszkań, jakie oferuje rynek nieruchomości w Polsce, eksperci Open Finance przewidują, że w ciągu 25 lat biorąc pod uwagę kredyt, wszelkie opłaty związane z nabyciem mieszkania, jak i jego ogrzanie na mieszkaniu o blisko osiem metrów mniejszym oszczędzić można nawet ponad osiemdziesiąt tysięcy złotych.

Related Post