75 proc. ceny wódki

75 proc. ceny wódki stanowią podatki

Polacy po alkohol sięgają w miarę często i zdarza się, że na naszych stołach ląduje najmocniejszy trunek w postaci wódki. Skoro tak warto przyjrzeć się jej cenie, choć skupić się chcemy na związanych z jej produkcją opłatach. Czy zdajesz sobie sprawę, że 75 proc. ceny wódki stanowią podatki? Tak przynajmniej wynika z wyliczeń Związku Pracodawców Polski Przemysł Spirytusowy. Przy butelce piwa podatki to 35 proc. ceny, a wina nieco ponad jedną czwartą.

Rekordowa akcyza

Ceny wódki w Polsce są tak wysokie ze względu na wysoką akcyzę. Za pół litra alkoholu 40-procentowego akcyza wynosi aż 11,41 zł. Jest to cena najwyższa w regionie. Za nami są Niemcy – 10,89 zł, Słowacja – 9,03 zł, Czechy – 8,68 zł oraz Ukraina – 3,81 zł.

Poza akcyzą uwagę zwrócić trzeba na podatek VAT. Przy butelce wódki kosztującej nas 20 zł wynosi on 3,74 zł. Łącznie z akcyzą daje to więc 15,15 zł, a więc ponad 75 proc. ceny wódki.

Więcej niż Włosi, mniej niż Czesi

Przy okazji warto odnieść się do ilości spożywanego przez Polaków alkoholu. Otóż według WHO, a więc Światowej Organizacji Zdrowia Polak wypija średnio 10,3 litra czystego alkoholu w ciągu roku. Mniej od nas piją Włosi, Szwedzi czy Maltańczycy. Więcej alkoholu spożywają natomiast Czesi, Francuzi czy Niemcy.

Biorąc natomiast pod uwagę badania Głównego Urzędu Statystycznego, nad Wisłą spożywa się rekordowe ilości piwa. Średnio każdy Polak spożywa blisko 200 butelek czy puszek tego trunku, co daje blisko 100 litrów na głowę.

Related Post