Strona głównaGospodarkaDarmowe porady prawne również dla rodzin objętych programem 500+

Darmowe porady prawne również dla rodzin objętych programem 500+

Data:

Wybrane dla Ciebie

Pensje Greków coraz niższe

Sytuacja w Grecji nie wygląda najlepiej. Można powiedzieć więcej...

Kredyt dla emerytów

Emeryt też człowiek i ma swoje potrzeby, na które...

Jazda konna – ile kosztuje takie hobby

Jazda konna to pasjonujące hobby, które przyciąga zarówno dzieci,...

W Paragwaju 50 złodziei skradło 40 mln dolarów

Do napadu stulecia doszło w Paragwaju, gdzie 50 złodziei...

Egzekucje komornicze czekają duże zmiany

Wiele wskazuje na to, że egzekucje komornicze czekają naprawdę...

Ministerstwo Sprawiedliwości ma zamiar zwiększyć liczbę beneficjantów, którzy będą mogli liczyć na darmowe porady prawne. Wiele wskazuje na to, że poza osobami bezrobotnymi i niepełnosprawnymi obejmą one również rodziny z programu 500+.

Wiele zastrzeżeń

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zauważają, że obecnie reforma, którą tak bardzo chwalili się podczas kampanii ich politycy z PO, nie działa najlepiej. Świadczą o tym liczby. Resort sprawiedliwości zauważa bowiem, że dziś na darmowe porady prawne decyduje się tylko 2% uprawnionych. Większość nie wie nawet, że z takiej możliwości w ogóle może skorzystać. Poza tym sporo zastrzeżenia budzi także jakość takich porad, o co również jest wiele pretensji.

3 mln osób z programu 500+

Zaznaczono, że celem zmian jest to, aby na pomoc taką poza niepełnosprawnymi i bezrobotnymi oraz kobietami w ciąży liczyć mogli również beneficjenci programu 500+, a więc ponad 300 mln osób w całej Polsce. Jednocześnie Ministerstwo finansów zaznacza, że chce wprowadzić próg, poniżej którego potrzebujący pomoc otrzymają ją za darmo.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami pierwotnego projektu pomoc udzielana przez radców prawnych i adwokatów obejmuje poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym i o przysługujących uprawnieniach, sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowo-administracyjne czy ustanowienie adwokata. Nie może natomiast ona dotyczyć spraw podatkowych, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej czy spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego. W jej ramach pomocy nie dostaną też przedsiębiorcy z wyłączeniem osób, które przymierzają się do założenia firmy.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x