Strona głównaGospodarkaDarmowe porady prawne również dla rodzin objętych programem 500+

Darmowe porady prawne również dla rodzin objętych programem 500+

Data:

Wybrane dla Ciebie

Jak obniżyć ratę kredytu hipotecznego?

Kredyt hipoteczny to najczęściej długotrwałe zobowiązanie. W umowie godzimy...

Niższy ZUS dla małych firm. Składki uzależnione od przychodów

Niemal przesądzone jest, że mniejsi przedsiębiorcy od przyszłego roku...

Polski prąd jednym z najdroższych w Europie

Wielu narzeka, że prąd w Polsce jest o wiele...

„Świeży” lub „śmietankowy” – jakie parametry spełniać musi nabiał?

Półki w sklepach pełne są produktów "śmietanowych" i "świeżych"....

Tanie buty, a sklep internetowy

Zakup butów wcale nie musi być drogi, bo teraz...

Ministerstwo Sprawiedliwości ma zamiar zwiększyć liczbę beneficjantów, którzy będą mogli liczyć na darmowe porady prawne. Wiele wskazuje na to, że poza osobami bezrobotnymi i niepełnosprawnymi obejmą one również rodziny z programu 500+.

Wiele zastrzeżeń

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości zauważają, że obecnie reforma, którą tak bardzo chwalili się podczas kampanii ich politycy z PO, nie działa najlepiej. Świadczą o tym liczby. Resort sprawiedliwości zauważa bowiem, że dziś na darmowe porady prawne decyduje się tylko 2% uprawnionych. Większość nie wie nawet, że z takiej możliwości w ogóle może skorzystać. Poza tym sporo zastrzeżenia budzi także jakość takich porad, o co również jest wiele pretensji.

3 mln osób z programu 500+

Zaznaczono, że celem zmian jest to, aby na pomoc taką poza niepełnosprawnymi i bezrobotnymi oraz kobietami w ciąży liczyć mogli również beneficjenci programu 500+, a więc ponad 300 mln osób w całej Polsce. Jednocześnie Ministerstwo finansów zaznacza, że chce wprowadzić próg, poniżej którego potrzebujący pomoc otrzymają ją za darmo.

Przypomnijmy, że zgodnie z założeniami pierwotnego projektu pomoc udzielana przez radców prawnych i adwokatów obejmuje poinformowanie o obowiązującym stanie prawnym i o przysługujących uprawnieniach, sporządzenie projektu pisma wszczynającego postępowanie sądowe albo postępowanie sądowo-administracyjne czy ustanowienie adwokata. Nie może natomiast ona dotyczyć spraw podatkowych, które związane są z prowadzeniem działalności gospodarczej czy spraw z zakresu prawa celnego, dewizowego i handlowego. W jej ramach pomocy nie dostaną też przedsiębiorcy z wyłączeniem osób, które przymierzają się do założenia firmy.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x