Strona głównaEkologiaEnergia z wiatru zasili holenderskie pociągi

Energia z wiatru zasili holenderskie pociągi

Data:

Wybrane dla Ciebie

Jak inwestować w lokaty?

Każdy z nas marzy o dobrym ulokowaniu swoich nadwyżek...

W Paragwaju 50 złodziei skradło 40 mln dolarów

Do napadu stulecia doszło w Paragwaju, gdzie 50 złodziei...

Co grozi za sprzedaż swoich danych?

Biuro Informacji Kredytowej informuje, że coraz więcej Polaków decyduje...

560 euro dla obywateli Finlandii za nic

Jeżeli wydaje Wam się, że program "Rodzina 500+" to...

Polska jednym z liderów eksportu mebli

Stwierdzenie, że Polska meblami stoi na pewno nie jest...

Narodowy przewoźnik kolejowy w Holandii od stycznia swoje pociągi zasila energia ekologiczną. Jako że holenderskie pociągi są szybkie i komfortowe w związku z czym cieszą się one dużym zainteresowaniem, inwestycja w ten środek transportu szczególnie nie dziwi. Wiążę się też z mniejszą emisją gazów cieplarnianych, a energia z wiatru sprawia, że ta spada nawet do zera.

O ekologicznym zasilaniu swoich pociągów informuje Nederlandse Spoorwegen (NS) wraz z firmą Eneco. Wprawdzie wiadome było, że energia z wiatru prędzej czy później zasili holenderskie pociągi, ale pierwotnie miało mieć to miejsce w roku przyszłym. Plany wdrożyć można było jednak wcześniej, a wszystko dzięki dużej liczbie farm wiatrowych.

„Wiatrowy” lider

Nie jest tajemnicą, że Holandia od wielu lat jest europejskim liderem, patrząc na pozyskiwanie energii z wiatru. Holenderskie stowarzyszenie branży wiatrowej (NWEA) podaje, że w ubiegłym roku na terenie tego kraju zainstalowano 229 turbin o łącznej mocy 822 MW. Warto zauważyć, że wzrost wiatrowej energii to zasługa inwestycji w farmy morskie. Moc wszystkich wiatraków offshore na koniec roku 2016 wyniosła bowiem aż 957 MW. To jednak nie koniec. Rząd w Holandii podkreśla, że w dalszym ciągu w kraju tym potencjał energii wiatrowej będzie rozwijany.

Dodajmy jeszcze, że eksperci Eneco sugerują, że energia z wiatru wytwarzana przez przeciętną elektrownię w ciągu godziny wytwarza energię niezbędną do pokonania przez pociąg blisko 200 kilometrów.

Newsletter

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x