Strona głównaPoradnikJak inwestować w lokaty?

Jak inwestować w lokaty?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Jak dbać o swoje finanse?

Oszczędzanie to jedna z najprostszych metod bogacenia. Jednak wielu...

Przetwórstwo rybne – branża, która potrzebuje pracowników

Dla wielu być może trudno w to uwierzyć, ale...

Smart Green Tower powstaje we Freiburgu

Zielona wieża, a więc Smart Green Tower to budynek...

Zasoby finansowe programu MDM szybko się kończą

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że zasoby finansowe programu MDM...

Na co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Praca wakacyjna to całkiem dobry pomysł na to, aby...

Każdy z nas marzy o dobrym ulokowaniu swoich nadwyżek finansowych, co nie jest takie proste, jakby się mogło wydawać. Nawet mimo tego, że możliwości do inwestycji w dobie XXI wieku przecież nie brakuje. Jedną z nich są lokaty bankowe, które zresztą cieszą się sporą popularnością. Przede wszystkim dlatego, że są one dość bezpieczne. Tak więc, jak inwestować w lokaty i co należy wiedzieć o tym jednym z najpopularniejszych produktów bankowych?

Czym jest lokata bankowa?

Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że lokaty bankowe powstały na długo przed wprowadzeniem papierowych pieniędzy i instytucji bankowych. Ich historia sięga czasów, kiedy to występowało duże zapotrzebowanie na kruszce służące do bicia zwykłych monet. Aby mieć wystarczającą ilość kruszcu, złotnicy od bogatszych mieszkańców przyjmowali kamienie szlachetne oraz złoto. W zamian osoba taka otrzymywała papierowy dokument, na którym była informacja o ilości zdeponowanego materiału. Z czasem złotnicy swoją działalność przekształcili w banki, a dokumenty takie zyskały oprocentowanie.

Lokata czy konto oszczędnościowe?

Często lokaty bankowe mylone są z kontem oszczędnościowym. Jest to błędne porównanie, bo są to dwa inne produkty bankowe. Konto oszczędnościowe w przeciwieństwie do lokaty daje możliwość elastycznego oszczędzania. W każdym momencie możemy bowiem wpłacać i wypłacać pieniądze bez utraty odsetek.

jak inwestować w lokaty
Z lokatami jest nieco inaczej. Jest to swego rodzaju nasza pożyczka dla banku. Wszystko opiera się tutaj na umowie. Po okresie zapadalności, a więc całym czasie lokaty bank wypłaca nam nasze środki powiększone o oprocentowanie. Te są jednak na niej zamrożone, a więc nie ma możliwości ich wcześniejszej wypłaty, a jeśli tak się dzieje, to tracimy wygenerowane do tej pory odsetki.

Typy lokat

Zanim przejdziemy do tego, jak inwestować w lokaty i na co zwrócić uwagę przy ich wyborze odnieśmy się jeszcze do rodzajów tego produktu bankowego. Lokaty dzielimy na terminowe, rentierskie, strukturyzowane, walutowe, progresywne czy overnight.

Lokaty terminowe to przede wszystkim lokaty kwartalne (zakładane na 3 miesiące), krótkoterminowe (najczęściej do 2 miesięcy), średnioterminowe (do 6 miesięcy) i długoterminowe (od jednego roku do kilku lat).

Lokata rentierska to coś dla osób, które chcą ulokować większe środki na zdecydowanie dłuższy czas. Lokaty takie mają długi okres zapadalności, a odsetki są tu wypłacane w ustalonych odstępach czasowych, a nie po zakończeniu umowy.

Lokata strukturyzowana to w zasadzie dwie lokaty, gdzie nasze pieniądze są inwestowane w sposób bezpieczny i bardziej ryzykowny. W związku z tym także i ewentualny zysk z takiej lokaty jest większy.

Lokata walutowa to ta prowadzona w inne walucie. Jest to rozwiązanie dość ryzykowne, bo tak naprawdę nigdy nie wiemy, jak wiele będziemy w stanie zarobić. Kursy walut są bowiem bardzo zmienne.

Lokaty progresywne to natomiast takie, w których oprocentowanie stale rośnie. W momencie zakładania lokaty jest ono stosunkowo niskie, ale z czasem zyskuje na wartości.

Ciekawym produktem są także lokaty overnight, a więc lokaty nocne. W tych w dzień zazwyczaj możemy swobodnie korzystać ze swoich środków, a od godziny 16:00 do 09:00 następnego dnia środki na lokacie „pracują” na nasz rachunek i generują zyski.

Na co zwracać uwagę przy wyborze lokaty?

Czas odpowiedzieć sobie na pytanie tytułowe, a więc jak inwestować w lokaty? Uwagę musimy zwrócić tutaj na kilka ważnych czynników.

Na pewno każdy z nas bierze pod uwagę oprocentowanie, które może być stałe lub zmienne. Pierwsze to dobre rozwiązanie z punktu widzenia bezpieczeństwa, bo zysk znamy tu już na starcie przy podpisywaniu umowy. Na lokaty z oprocentowaniem zmiennym warto zdecydować się, kiedy wszystko wskazuje na to, iż stopy procentowe pójdą w górę.

jak inwestować w lokaty
Ponadto nie można przejść obojętnie również wobec kapitalizacji odsetek, a więc dodawania odsetek do naszego kapitału. Spotykamy się z kapitalizacją dzienną, miesięczną, kwartalną, półroczną oraz roczną. Najlepiej, jeśli kapitalizacja jest jak najczęstsza. Wówczas odsetki będą niewiele, ale jednak większe.

Skoro wiecie już, jak inwestować w lokaty czas najwyższy przejrzeć oferty banków i zamrozić swoje środki, będąc pewnym wypracowanego dzięki nim zysku.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x