koniec tajemnicy bankowej

Co oznacza dla nas koniec tajemnicy bankowej?

Jeśli chcieliście w jakiś sposób ukryć swoje środki przed fiskusem, trzymając je na zagranicznych kontach, istnieje wielkie prawdopodobieństwo, że Wam się to nie uda. Wymiana pomiędzy urzędnikami ze 101 państw o informacji stanu konta ich rezydentów oznacza bowiem koniec tajemnicy bankowej.

Senat pracuje już bowiem nad ustawą, na mocy której taka wymiana będzie możliwa. Dla wielu nie jest to jednak żadna niespodzianka.

Naciski z UE

Zauważyć trzeba, że naciska na to Unia Europejska. W zasadzie takie przepisy miały już w Polsce obowiązywać od ponad roku. Nic dziwnego, że parlament spieszy się z tym, aby odpowiednią ustawę przygotować jak najszybciej. W życie wejdzie ona już po siedmiu dniach od opublikowania, choć w praktyce nowe przepisy obowiązywać będą dopiero od czerwca.

Odpowiedź na FATCA

Jednocześnie nie da się ukryć, że nowe przepisy UE są odpowiedzią na amerykańską FATCA. Nie do pomyślenia jest bowiem to, że więcej informacji państwa Starego Kontynentu wymieniają z USA aniżeli pomiędzy sobą we Wspólnocie. Dla nas oznacza to nic innego jak koniec tajemnicy bankowej.

Dodajmy, że przekazywane informacje nie będą dotyczyć tylko wysokości środków na kontach. Poza tym będą to interpretacje transgraniczne, uprzednie porozumienia w zakresie cen transferowych i najważniejsze informacje o największych grupach kapitałowych.

Related Post