trzej królowie

Trzej Królowie w portfelach Polaków

Skoro dziś święto Trzech Króli warto się do niego odnieść. Nie będziemy jednak opisywać Kacpra, Melchiora i Baltazara. Skupimy się na innych królach, których widujemy pod bankomatami i w swoich portfelach. Którzy trzej królowie goszczą w nich najczęściej?

Władysław II Jagiełło

Najczęściej oglądamy króla Władysława II Jagiełłę. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, ponieważ jego podobizna widnieje na banknocie 100-złotowym, a tych w obiegu jest najwięcej. Narodowy Bank Polski podaje, że banknotów takich jest obecnie 1 mld 140 mln. Jak nie trudno policzyć daje to łączną wartość 114 mld zł.

Zygmunt I Stary

Statystycznie drugim najczęściej oglądanym przez Polaków królem jest Zygmunt I Stary. Ten widnieje na banknotach 200-złototowych, których w obiegu jest 200 mln. Jako ciekawostkę warto dodać, że banknot 200 zł, który jest najwyższym nominałem w Polsce, jest zarazem najniższym pośród najwyższych banknotów stosowanych w krajach UE.

Kazimierz III Wielki

Trzecim z kolei jest natomiast Kazimierz III Wielki, którego podobiznę znajdziemy na banknocie 50-złotowym. Tych w obiegu jest 183 mln, a ich łączna wartość to ponad 9 mld zł.

Oto finansowi trzej królowie najczęściej spotykani w naszych portfelach. Dalej znaleźli się Mieszko I, którego znamy z banknotu 10-złotowego i Bolesław I Chrobry widniejący na banknocie o wartości dwukrotnie wyższej. Zauważmy jednak, że ten pierwszy nigdy królem nie był, a nosił jedynie tytuł księcia.

Related Post