Strona głównaEkonomiaEuropejski Bank Inwestycyjny wspiera Polskę

Europejski Bank Inwestycyjny wspiera Polskę

Data:

Wybrane dla Ciebie

Staż pracy na działalności gospodarczej? Nowoczesna składa projekt ustawy

Nie jest wykluczone, że już niebawem liczyć się będzie...

Gdzie Polacy emigrują najczęściej?

Zastanawiasz się nad tym, gdzie Polacy emigrują najczęściej? Skoro...

Jak inwestować w lokaty?

Każdy z nas marzy o dobrym ulokowaniu swoich nadwyżek...

Karty kredytowe

Karta kredytowa to karta płatnicza wydawana użytkownikowi jako system...

Bitcoin jest droższy od złota

Pisaliśmy już o tym, że ta elektroniczna waluta bije...

EBI, a więc Europejski Bank Inwestycyjny w ubiegłym roku wsparł nasz kraj kwotą 4 miliardów 400 milionów euro. Rok wcześniej pożyczone środki był jeszcze wyższe i wyniosły 5,5 mld euro. Na co wydane zostały te pieniądze?

Inwestycje drogowe i kolejowe

Wiceprezes Europejskiego Banku Inwestycyjnego, Vazil Hudák powiedział, że największa część środków EBI została przyznana na budowę infrastruktury, a więc drogi i koleje. Tak oto 780 milionów euro zostało wydanych na budowę i modernizację ponad 330 kilometrów torów kolejowych czy następnie zakup 30 sztuk kolejowego taboru. Poza tym wsparto również budowę 40 kilometrów drogi ekspresowej S7.

To jednak nie wszystko. Zyskały również mniejsze i średnie firmy, a także przemysł przetwórczy. Nie zapomniano również o terenach wiejskich, w które Europejski Bank Inwestycyjny zainwestował 700 milionów euro.

Weźmy tu pod uwagę, że Polska od EBI dostała najwięcej ze wszystkich państw, które w roku 2004 przystąpiły do Wspólnoty. Jest też na szóstym miejscu pośród wszystkich beneficjentów banku.

To oczywiście nie koniec, bo Europejski Bank Inwestycyjny nadal będzie pomagał Polsce. W tym roku skupi się on na zwiększeniu tempa modernizacji polskich miast czy promowaniu strategicznych inwestycji w obszarach innowacji, badań i rozwoju. Zyskają także małe i średnie firmy oraz sektor energii odnawialnej.

Newsletter

Najnowsze

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x