zasiłki dla bezrobotnych

Będą wyższe zasiłki dla bezrobotnych?

Ministerstwo rodziny, pracy i polityki społecznej zapowiedziało niedawno, że zrobi wszystko, aby zasiłki dla bezrobotnych były wyższe. Nie będzie to jednak zadanie łatwe. Resort szacuje, że kosztować to może dodatkowe 500 mln zł ze środków z Funduszu Pracy. Mimo wszystko zasiłki dla bezrobotnych w kwocie 1000 złotych wypłacane mogą być już w tym roku, choć znacznie bardziej realnym terminem jest jednak rok 2018.

50% płacy minimalnej

Zgodnie z nowymi planami zasiłek wynosiłby 50% obecnej płacy minimalnej, która kształtuje się na poziomie 2000 zł. Nie trudno zatem policzyć, że byłoby to 1000 zł. Nie jest jednak powiedziane, że takie proporcje zostaną zachowane, jeżeli podniesiona zostanie płaca minimalna. Jest to możliwe, aczkolwiek kwestia ta będzie jeszcze dyskutowana.

Przypomnijmy, że obecnie wysokość podstawowych zasiłków przez pierwsze trzy miesiące wynosi 831,1 zł oraz 652,6 zł przez kolejne. Świadczenie wypłacane jest przez 6 lub 12 miesięcy w zależności od stopy bezrobocia w danym regionie. Wysokość samego zasiłku zależy natomiast od stażu pracy, a osoby uprawnione otrzymują 80, 100 lub 120 proc. podstawowej stawki.

Related Post