mieszkanie dla młodych

Mieszkanie dla Młodych. PO i PSL chcą więcej pieniędzy

Posłowie PO i PSL chcą zwiększenia o 400 milionów złotych środków na rządowy program Mieszkanie dla Młodych. Budżet państwa musiałby wówczas przeznaczyć na ten cel 3 miliardy 627 mln złotych. Dziś sejmowa podkomisja nadzwyczajna rekomendowała przyjęcie propozycji PO-PSL.

Podkomisja nadzwyczajna rozpatrzyła tego dnia rządowy projekt ustawy o pomocy państwa przy zakupie pierwszego mieszkania przez ludzi młodych, tzw. program Mieszkanie dla Młodych (MdM).

Jak powiedziała przewodnicząca podkomisji Bożenna Bukiewicz (PO), w projekcie zapisano, że z budżetu państwa ma trafić na MdM w sumie 3 mld 227 mln zł. W pierwszym roku działania programu, czyli w 2014 roku, byłoby to 600 mln złotych.

Posłanka PO poinformowała, że podkomisja nadzwyczajna zarekomendowała przyjęcie poprawki do projektu, autorstwa PO-PSL, by od 2015 r. środki na MdM były zwiększane o 100 mln zł rocznie do 2018 r. W sumie nakłady na ten cel wzrosłyby o 400 mln zł do 3 mld 627 mln złotych.

Celem programu MdM jest pomoc młodym małżeństwom i osobom samotnym do 35. roku życia w zakupie pierwszego mieszkania z rynku pierwotnego. Rodzina bezdzietna i singiel dostaną od państwa 10 proc. ceny mieszkania. Jeśli rodzina lub osoba samotna ma potomstwo, dofinansowanie wyniesie 15 proc. Jeżeli w ciągu pięciu lat od zakupu mieszkania urodzi się trzecie bądź kolejne dziecko – można będzie liczyć na dodatkowe 5 proc. Dopłatą ma być objęte maksymalnie 50 m kw. mieszkania o powierzchni do 75 m kw.

Podkomisja nadzwyczajna zarekomendowała ponadto przyjęcie kolejnej poprawki posłów PO i PSL, by pomoc państwa obejmowała też zakup domu na rynku pierwotnym, a także budowę domu systemem gospodarczym. W pierwszym przypadku zasady dotyczące rządowego wsparcia byłyby takie same jak przy zakupie mieszkania na rynku pierwotnym, ale maksymalna powierzchnia użytkowa domu mogłaby wynosić 100 m kw.

– Wsparcie państwa dla osób budujących dom systemem gospodarczym polegałoby natomiast na możliwości odzyskania części VAT za materiały użyte do budowy – powiedziała Bukiewicz.

Zgodnie z rządowym projektem, przyszłoroczne wydatki na materiały budowlane ponoszone przez pozostałe osoby nie będą już podlegały częściowemu zwrotowi podatku VAT.

W związku z wygaśnięciem w ub.r. programu Rodzina na Swoim i wejściem MdM dopiero w 2014 r., jeszcze w tym roku będzie można wynająć mieszkanie od dewelopera, spółdzielni mieszkaniowej lub towarzystwa budownictwa społecznego, a od stycznia 2014 r. podpisać umowę z bankiem o dofinansowanie kredytu na zakup tego lokalu.

Dopłata państwa do kredytu będzie traktowana jako wkład własny. Kredyty z dopłatą ma oferować ok. 20 banków. Wnioski ws. rządowego wsparcia będą przyjmowane do końca września 2018 r.

Teraz sprawozdaniem podkomisji zajmą się połączone komisje infrastruktury i finansów publicznych.

Artykuł pochodzi ze strony Money.pl

Related Post