Strona głównaEkonomiaŚrednia krajowa wzrośnie do 5 tys. zł?

Średnia krajowa wzrośnie do 5 tys. zł?

Data:

Wybrane dla Ciebie

PIT przez internet – Polacy coraz częściej rozliczają się za pośrednictwem sieci

2 maja mija termin złożenia zeznania podatkowego za rok...

Ile kosztuje analiza rynku?

Temat analizy lub badań rynku staje się coraz popularniejszy w codziennej...

Czy warto teraz kupować nowy samochód?

Tak! A dlaczego? Dlatego, że nasz poziom poczucia bezpieczeństwa...

Warszawska metropolia według projektu PiS

Klub PiS złożył projekt ustawy, w ramach której powstałaby...

Łapanie piratów drogowych w rękach prywaciarzy

Czy łapanie piratów drogowych przez policję we Francji jest...

Główny Urząd Statystyczny nie wyklucza, że średnia krajowa wzrośnie nawet do 5 tys. zł i mieć ma to miejsce jeszcze w tym roku. GUS informuje o 5-procentowych podwyżkach płac w skali roku, co jest wynikiem aż cztery razy lepszym niż w Niemczech. Do naszych zachodnich sąsiadów i tak jeszcze nam daleko. Zrównanie wynagrodzeń pomiędzy obydwoma krajami możliwe jest bowiem dopiero za przeszło trzy dekady.

Większa konkurencja

Średnia w sektorze przedsiębiorstw, a więc w firmach zatrudniających nie mniej niż 10 osób najwyższa była w grudniu ubiegłego roku. Wówczas wyniosła ona 4 635,77 zł brutto. Nie jest wykluczone, że w ostatnim miesiącu tego roku wynik ten zostanie poprawiony, a średnia krajowa wzrośnie do 5 tys. zł, a przynajmniej zbliży się do tej granicy. Oznaczałoby to wówczas, że roczne podwyżki płac sięgnęły aż siedmiu proc.

Wielu specjalistów jest takim wynikiem mocno zdziwionych, gdyż sugerowali oni podwyżki na poziomie lekko przekraczającym 4 proc. Zauważają oni też, że powodem tak szybkiego wzrostu wynagrodzeń jest duża konkurencja na rynku pracy. Przedsiębiorcom zaczyna brakować pracowników, a więc chcąc ich u siebie zatrzymać czy przekonać do pracy we własnej firmie oferują im lepsze warunki płacowe.

Dużo mniej niż w Europie

Jeśli pod względem płac Polska dobije do kwoty 5 tys. zł brutto to i tak w rankingu wynagrodzeń będziemy daleko za europejską czołówką. W Wielkiej Brytanii tyle zarabia się w dwa tygodnie. Na jeszcze większe pensje można liczyć w Niemczech. Ostatnie informacje sugerują nam, że średnie wynagrodzenie w kraju naszych zachodnich sąsiadów wyniosło 3 716 euro. W przeliczeniu jest to więc około 15 800 zł brutto. Biorąc pod uwagę dynamikę wzrostu płac w Polsce i w Niemczech pod tym względem dogonić ich moglibyśmy dopiero za ponad trzydzieści lat.

Newsletter

Najnowsze

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x