Strona głównaEkonomiaJak dbać o opony i wydłużyć ich żywotność?

Jak dbać o opony i wydłużyć ich żywotność?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Imigranci zarobkowi z Ukrainy rosną w siłę

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej sugeruje, że w...

Jak wybrać dobrą firmę windykacyjną?

Radzimy omijać z daleka firmy windykacyjne które za przyjęcie...

Mieszkanie dla Młodych. PO i PSL chcą więcej pieniędzy

Posłowie PO i PSL chcą zwiększenia o 400 milionów...

Profilowanie konkurentów jako część analizy konkurencji

Profilowanie konkurencji to ważny element badań i analiz rynku,...

Stacje benzynowe sprzedają niewydane paragony fiskalne

Ministerstwo Finansów informuje, że stacje benzynowe sprzedają niewydane paragony...

Każdy chciałby, by jego samochód jak najdłużej zachowywał swoją sprawność. Żeby jednak tak było, należy zadbać o poszczególne jego elementy. Dziś przyjrzymy się bliżej oponom, które są dosłownie podstawą całego pojazdu. Jak o nie dbać, by służyły przez lata? Oto garść cennych porad.

Badanie ciśnienia i zawieszenia 

Niestety, ale wielu kierowców całkowicie zapomina o kontroli stanu technicznego opon. A to prosta droga do popełnienia błędów. Dlatego specjaliści zalecają regularne sprawdzanie ciśnienia oraz zawieszenia kół. Dlaczego? Ponieważ odpowiadają one za szybsze zużywanie się ogumienia. 

Zbyt niskie lub wysoki ciśnienie zmniejsza osiągi pojazdu, a to przekłada się na zwiększenie kosztów eksploatacyjnych. Ponadto może być trudniej zapanować nad samochodem, zwłaszcza przy osiąganiu dużych prędkości. Dlatego ciśnienie powinno się sprawdzać nawet co miesiąc. 

Zawieszenie można zaś badać dwa razy do roku, na przykład podczas wymiany opon z zimowych na letnie (i na odwrót). Jeśli koła nie są ze sobą zbieżne, to należy spodziewać się utraty stabilności, a także nierównomiernego zużywania się bieżnika. W efekcie opony mogą bardzo szybko przestać być zdatne do dalszej jazdy. 

Właściwe przechowywanie opon 

Nie mniejsze znaczenie ma sposób magazynowania ogumienia. Miejsce na nie stosunkowo łatwo znaleźć. Wystarczy, że będzie to zamknięte i suche pomieszczenie, dzięki czemu koła nie będą narażone na działanie czynników zewnętrznych. Wystarczy więc zwykły garaż. 

Mało kto jednak pamięta o sposobie układania. Opony 195 65 R15 i pozostałe modele muszą zostać odpowiednio położone. Chociaż nakładanie jednej na drugą oszczędza sporo miejsca, to jest niezalecane przez specjalistów. W ten sposób dochodzi do odkształceń, a w efekcie ogólnej utraty trwałości. Poza tym należy zadbać, aby w otoczeniu opon nie było żadnych ostrych przedmiotów. Przezorny zawsze ubezpieczony. 

Jazda dostosowana do warunków 

Wreszcie trzeba wspomnieć o stylach jazdy. Powszechnie wiadomo, że szybka i agresywna jazda, która wymusza częste hamowanie lub ostre wchodzenie w zakręty znajduje swoje odbicie w stanie technicznym ogumienia. Im częściej są wystawiane na takie próby, tym większe ryzyko ich uszkodzenia. 

Poza tym mogą znacznie szybciej się zużyć, jeśli nie dostosuje się jazdy do warunków panujących na drodze. Szybkie wjeżdżanie w dziury lub podróż po nieutwardzonej trasie z dużą dozą prawdopodobieństwa uszkodzi opony. Dobrze też unikać najeżdżania na zbyt wysokie miejskie krawężniki. 

Profesjonalne środki pielęgnacyjne 

Można też zainwestować w chemię przeznaczoną do ogumienia. To specyfiki zawierające czynniki nawilżające, które jednocześnie nadają kołom właściwości hydrofobowych. W ten sposób do powierzchni nie przylepiają się szkodliwe elementy, jak np. sól drogowa. Należy jedynie pamiętać, że preparat nakłada się na rant opony, a nie jej bieżnik. Poza tym liczy się regularność. W przeciwnym wypadku trudno osiągnąć zadowalające efekty. 

Jeśli chcesz kupić nowe ogumienie, o które naprawdę warto dbać, to odwiedź sklep internetowy Hurt opony. Znajdziesz tam opony Dębica i wielu innych światowej klasy producentów. 

[Artykuł sponsorowany]

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x