Strona głównaEkonomiaStacje benzynowe sprzedają niewydane paragony fiskalne

Stacje benzynowe sprzedają niewydane paragony fiskalne

Data:

Wybrane dla Ciebie

Sieć sklepów Żabka sprzedana CVC Capital Partners

Nie da się ukryć, że sieć sklepów Żabka jest...

Akcje banków szybują mocno w górę

Po przemówieniu Jarosława Kaczyńskiego na antenie Polskiego Radia możemy...

Unijny PKB – Polska wytworzyła 2,9 proc. produktu krajowego brutto UE

Eurostat, a więc europejski urząd statystyczny poinformował, że w...

Przyszłościowe kierunki studiów

Wprawdzie do matury zostało jeszcze trochę czasu, to warto...

Firma w długach – jak sobie z tym poradzić?

Firmy często zaciągają kredyty na rozwój i rozwój. Jednak...

Ministerstwo Finansów informuje, że stacje benzynowe sprzedają niewydane paragony fiskalne. Zyskują na tym zaprzyjaźnione z nimi firmy, które w rzeczywistości nie nabyły paliwa, ale faktury wykorzystują do zawyżenia kwoty podatku naliczonego oraz kosztów podatkowych. Do resortu informacje o takim procederze dochodzą coraz częściej.

Konsekwencje finansowe i prawne

Nie jest tajemnicą, że takie działania są niezgodne z prawem. Za wystawianie takich faktur grożą konsekwencje finansowe lub prawne. Grzywna wynosić może tutaj nawet do 720 stawek dziennych. Poza tym na osobach dokonującym przestępstwa grozi kara pozbawienia wolności na czas nie krótszy niż rok. Możliwe jest też nałożenie obu kar jednocześnie.

Strata dla stacji i firmy

Zauważmy też, że stacja, której pracownik wystawił pustą fakturę z wykazaną kwotą podatku dla podmiotu innego niż nabywca paliwa, jest zobowiązana do odprowadzenia podatku wykazanego w tej fakturze do urzędu skarbowego. Ponadto musi ona też rozliczyć podatek VAT z tytułu udokumentowanej paragonem sprzedaży paliwa na rzecz faktycznego nabywcy.

Firma kupująca takie faktury, nie ma prawa natomiast do odliczenia podatku w niej wykazanego. Jeśli odliczy ona ten podatek, nałożona może zostać na nią sankcja w wysokości 100 proc. zawyżenia podatku naliczonego. Poza tym faktury takiej nie wolno umieścić w kosztach uzyskania przychodów. Za koszt wydatek uznawany jest tylko wtedy, kiedy obejmuje prawdziwe transakcje między sprzedawcą i nabywcą wskazanym na fakturze.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x