Strona głównaEkologiaBiznes a ekologia

Biznes a ekologia

Data:

Wybrane dla Ciebie

Rosnące potrzeby, a gotówki brak??

W życiu pojawiają się momenty, kiedy dodatkowa gotówka jest naprawdę...

Pracodawcy chcą niższego wzrostu płacy minimalnej

Pracodawcy reprezentowani w Radzie Dialogu Społecznego chcą niższej podwyżki...

Prezydent w referendum zapyta o wprowadzenie euro?

Kiedy i czy w ogóle Polska przyjmie euro? Wydaje...

Kolejne podwyżki dla kierowców

W ostatnich miesiącach weszło w życie kilka nowych regulacji,...

Ile zarabia Donald Tusk?

Były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej, donald Tusk...

Ekologiczne rozwiązania w długoterminowej perspektywie przynoszą oszczędności i prestiż firmie, która je wdraża. Zacznij od małych kroków, a zobaczysz, że „zielone” podejście do biznesu się opłaca. Poniżej przedstawiamy kilka dobrych praktyk, które sprawią, że Twoja firma będzie bardziej ekologiczna!

Niezależnie od tego, czy jesteś właścicielem małej firmy, czy wielkiego przedsiębiorstwa, zawsze masz możliwość wdrożenia zmian, dzięki którym Twój biznes stanie się bardziej przyjazny dla środowiska naturalnego.

Ułatwiaj segregację

Zadbaj o kosze do segregacji, tak żeby pracownicy mieli gdzie wyrzucić plastikową butelkę czy wczorajszą gazetę. Umieść takie pojemniki również w holu czy recepcji – tak, żeby Twoi klienci lub goście już od momentu przekroczenia progu firmy widzieli, że przywiązuje ona wagę do ekologii.

Prowadzisz sklep? Możesz pomóc swoim klientom, wystawiając odpowiednie pojemniki na zużyte baterie, świetlówki i drobny sprzęt RTV/AGD. Twoi klienci z pewnością to docenią i przy okazji oddawania baterii czy świetlówek będą wracać na zakupy.

EKO_1

 

Oszczędzaj zasoby

Korzystaj z materiałów pochodzących z recyklingu, oszczędzaj energię i wodę. Obniżysz w ten sposób koszty, ale także zwiększysz świadomość ekologiczną pracowników i poprawisz wizerunek Twojej firmy. Jak to zrobić? Zachęć pracowników, żeby gasili światło w pustych pomieszczeniach, nie zostawiali włączonego monitora, kiedy odchodzą od komputera, a robiąc herbatę podgrzewali tylko tyle wody, ile akurat potrzebują, zamiast napełniać cały czajnik.

Pakuj ekologicznie

Jako opakowania swoich produktów używaj materiałów, które będzie można odzyskać. Najlepsze są szkło i aluminium, które można przetwarzać nieskończoną ilość razy. Nie pakuj towarów w folię termozgrzewalną ani czarny plastik – nie da się ich odzyskać w procesie recyklingu.

Nie wyrzucaj towaru

Wprowadzaj do sprzedaży produkty z ekspozycji, końcówki serii, towary w uszkodzonych opakowaniach. Klienci docenią promocyjne ceny tych produktów, a firma zyska cenne miejsce w magazynie.

Wybierz e-faktury

Jeżeli to tylko możliwe – rezygnuj z papieru. Wystawiaj faktury w wersji elektronicznej. Dokumenty projektowe przechowuj na serwerze. W stopce maili wysyłanych z Twojej firmy poproś o niedrukowanie korespondencji. Korzyści są oczywiste: obniżasz koszty, bo płacisz mniej za papier i tusz, a jednocześnie dbasz o przyrodę.

EKO_2

Pamiętaj o lokalnej społeczności

To, w jaki sposób prowadzisz swoją firmę, może mieć inspirujący wpływ na postawę lokalnej społeczności. Zachęcaj mieszkańców do zachowań ekologicznych. Możesz np. zaangażować się w akcję sprzątania okolicznego lasu. Możesz kupić worki i rękawice dla wolontariuszy, rozwiesić plakaty z datą wydarzenia oraz informacją, że worki można odebrać w siedzibie Twojej firmy lub sklepie.

Wymień zwykłe oświetlenie na LED

Oświetlenie LED może działać ponad 25 lat i zużywa do 85% mniej energii niż tradycyjne żarówki. W zależności od wielkości firmy i przestrzeni, która wymaga oświetlenia, w skali roku jesteś w stanie zaoszczędzić od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych na rachunkach za prąd. Atutem tego typu oświetlenia jest również to, że w przeciwieństwie do świetlówek nie zawiera toksycznej rtęci.

EKO_3

Przemieszczaj się ekologicznie

Zachęcaj swoich pracowników, aby przyjeżdżali do pracy na rowerach. Zainstaluj stojaki i wiaty. Dystrybuując swoje produkty, staraj się wybierać środki transportu produkujące jak najmniej spalin. Jeśli to możliwe, przenieś część transportu na tory kolejowe lub wykorzystaj transport wodny, jako alternatywę dla tirów. Taki sposób jest bardziej wydajny i zmniejsza emisję CO2.

Planując nowe inwestycje, pamiętaj, że fabryki, magazyny i punkty dystrybucji powinny być rozlokowane jak najbliżej siebie. To korzyść dla firmy i środowiska.

EKO_4

Korzystaj z nowych technologii

Sprawdź, co mogą dać twojej firmie nowe technologie. Dzięki kolektorom słonecznym możesz podgrzewać wodę, ogniwa fotowoltaiczne pozwolą wyprodukować energię elektryczną. Z kolei czujniki ruchu zapalające światło można zainstalować np. w toalecie. Policz, czy ich instalacja opłaca się Twojej firmie.

http://naszesmieci.mos.gov.pl/

NFOS

Sfinansowano ze środków Narodowego Funduszu

Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

7 KOMENTARZE

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Mirka

Ktoś kiedyś powiedział, że zmienianie świata należy zacząć od zmienienia siebie – zielone podejście do biznesu bardzo mi się podoba, nawet jeżeli nie uratuje środowiska i nie zapobiegnie katastrofie ekologicznej to ma szczególną wartość – człowiek wdrażając te rozwiązania zawsze – nawet na końcu świata – będzie mógł powiedzieć – naprawdę chciałem zmądrzeć 🙂 Ja osobiście już ostatni raz kupiłam zrywkę w sklepie – też chciałabym coś zmienić, a inspirują mnie właśnie takie artykuły 😉

Malwina

Polska nadal jest na szarym końcu jeśli chodzi o świadomość ekologiczną. Dobrze, że powstają inicjatywy, takie jak te przedstawione powyżej. Edukacja w tej kwestii jest konieczna. Każdy sposób mający na celu pobudzenie zrozumienia ekologii jest dobry, teraz potrzeba już tylko naszych chęci 🙂

Przemysław

Jak dla mnie pojęcie „ekologiczny czy zielony” biznes to oksymoron. Bo, przynajmniej na razie i w Polsce, tego nie da się pogodzić. Bo albo zaraz walną dodatkowym podatkiem, albo jakieś inne cuda wymyślą.

Ada Balon

O ekologicznym podejściu do życia, a w tym do biznesu, należy pisać jak najwięcej. Naświetlajmy tę kwestię i uświadajmy nasze społeczeństwo jak najczęściej. I wybierajmy e-faktury!

Jozin95

Bardzo dobrze napisany artykuł.
Sam stosuję kilka z tych zasad, od dłuższego czasu i naprawdę można zaoszczędzić sporo pieniędzy, między innymi na tym że pracownicy gaszą światło, na wystawianiu elektronicznych faktur.
Sporo jest takich drobnych szczegółów, a to znacząco obniża koszty,a więc przekłada się na większe zyski, mało tego że otrzymujemy z tego korzyści finansowe to również dbamy o środowisko.

Marek

Fajnie wszystko ujęte. Recykling, na nim też można zarobić, przykładowo sprzedając makulaturę czy puszki aluminiowe na skupy złomu. Zawsze jakiś dodatkowy pieniądz dla gospodarstwa domowego a robimy coś dobrego 🙂

trackback

Ekonomia

Jeśli będziesz przykładnie pracował osiem godzin dziennie, może ci się kiedyś uda zostać kierownikiem i pracować dwanaście. R. Frost

7
0
Would love your thoughts, please comment.x