Strona głównaFinanseRachunki za prąd - jak na nich oszczędzić?

Rachunki za prąd – jak na nich oszczędzić?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Miliardy na internet szerokopasmowy

Minister cyfryzacji Anna Streżyńska informuje, że Polska ponad 3...

Pensje Greków coraz niższe

Sytuacja w Grecji nie wygląda najlepiej. Można powiedzieć więcej...

Na co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Praca wakacyjna to całkiem dobry pomysł na to, aby...

Limity potrąceń komorniczych i kwoty wolne w roku 2017

Masz jakieś zaległości i obawiasz się komornika? Jeśli tak...

Zalety faktoringu dla sektora usługowego

Sektor usługowy, będący jednym z dynamicznie rozwijających się obszarów...

Każdy z nas doskonale zdaje sobie sprawę z tego, że ceny energii elektrycznej nie należą do najtańszych. Możemy powiedzieć, że jest wręcz przeciwnie i rachunki za prąd są coraz droższe. Nic dziwnego, że każdy opracował jakieś techniki oszczędzania na energii, choć nie zawsze są one skuteczne. Przedstawiamy więc kilka sztuczek, które być może pozwolą obniżyć także i Wasze rachunki.

Klasa energetyczna urządzeń

Chcąc mieć niższe rachunki za prąd, nie sposób przejść obojętnie wobec klasy energetycznej sprzętów gospodarstwa domowego. Wszystkie lodówki, pralki czy kuchenki są obecnie oznaczone klasą energetyczną. Najlepsze w kwestii oszczędzania na energii są te oznaczone literą A. Po niej znajduje się natomiast jeden bądź kilka znaków +”. Im więcej na takim urządzeniu plusów, tym lepiej.

Rachunki za prąd
Z drugiej strony trzeba pamiętać, że nawet urządzenia o klasie energetycznej A+++ nie będą efektywne, jeśli ustawimy je w nieodpowiednim miejscu. Błędem jest choćby ulokowanie lodówki przy grzejniku.

Zmiana sprzedawcy

O tej metodzie oszczędności większość nie myśli i nie ma się czemu dziwić. Wychodzimy z założenia, że lepiej nie ryzykować i nie zawierać nowych umów. Wszak do zyskania mamy niewiele, a ryzyko jest mimo wszystko wysokie. Nie tylko trzeba bowiem nawiązać współpracę z nowym sprzedawcą, ale także dopilnować rozwiązania starszych umów. Jeśli dodamy do tego porównanie ofert kilku sprzedawców i całą sekwencję obliczeń, być może rzeczywiście gra nie jest warta świeczki. Mimo wszystko są gospodarstwa, które decydując się na taki krok, oszczędziły nawet kilkadziesiąt złotych w skali roku.

Inna taryfa

Alternatywą dla zmiany dostawcy może być inna taryfa. Najpopularniejszą taryfą energii elektrycznej w Polsce jest G11 – taryfa jednostrefowa. W tej cena prądu przez całą dobę jest identyczna. Poza nią występuje jeszcze taryfa dwustrefowa G12, gdzie wyższe ceny energii są w godzinach szczytu, a niższe poza nim. Wiele zależy tu oczywiście od naszej aktywności i tego, w jakich godzinach przebywamy w domu najczęściej. Także i w tym przypadku pewne obliczenia są jednak niezbędne.

Korzystanie ze światła

Od dziecka uczeni byliśmy, że światło w pomieszczeniu, w którym się nie przebywa, należy wyłączyć. Obecnie poglądy te musimy nieco zweryfikować. Zasada ta sprawdza się przy klasycznych żarówkach. Inaczej jest natomiast, kiedy w danym pomieszczeniu znajdują się żarówki energooszczędne. Te pobierają sporą ilość energii przy włączaniu i wyłączaniu, a więc lepiej zostawić je zapalone, aniżeli zgasić i za chwilę włączyć ponownie.

Rachunki za prąd
Nie oznacza to oczywiście, że żarówki energooszczędne to zły wybór. Jak najbardziej warto się na nie przestawić, bo rzeczywiście pozwalają na zużyciu energii sporo oszczędzić. Zbędne są natomiast w pomieszczeniach, w których przebywa się rzadko, a światło zapalane jest raz na kilka dni.

Racjonalne zarządzanie sprzętem AGD

Klasa energetyczna urządzeń AGD to jedno. Poza tym trzeba umieć nimi zarządzać w sposób rozsądny. Co mamy tu na myśli?

Przykładów jest mnóstwo. Tak oto pranie powinno być wykonywane dopiero wtedy, kiedy nazbiera się cała pralka ubrań, odkurzacz czyszczony, aby być bardziej efektywnym, a żelazko rozgrzewane tylko wtedy, kiedy do uprasowania jest coś więcej aniżeli jedna koszula.

Ogranicz tryb stand by

Większość urządzeń RTV, a więc telewizor czy sprzęt audio, jeżeli już wyłączamy, to robimy to przy pomocy pilota. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że nawet jeżeli sprzęt taki jest wyłączony, ale pozostaje w stanie stand by, a więc świeci mu się dioda, w dalszym ciągu pracuje i generuje koszta. Szukając oszczędności, należy je wyłączać z gniazdka.

Nie musicie jednak każdorazowo wyjmować wszystkich wtyczek. Dobrze sprawdzają się tu listwy zasilające, do których podepniecie kilka swoich urządzeń, a dopływ prądu do nich odetniecie jednym przyciskiem.

Jak więc widzicie możliwości, oszczędzania na energii elektrycznej jest mnóstwo Mamy nadzieje, że się do nich zastosujecie. Wówczas Wasze rachunki za prąd z pewnością będą niższe.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x