Strona głównaEkonomiaGwarantowana pensja dla bezrobotnych również w Kanadzie

Gwarantowana pensja dla bezrobotnych również w Kanadzie

Data:

Wybrane dla Ciebie

Rząd wprowadzi maksymalne stawki podatku od deszczu

Już w wakacje rząd wprowadzić może maksymalne stawki podatku...

Praca w dziale HR – Kim jest dobry rekruter?

Praca w dziale Human Resources do którego należy zarządzanie...

Protest spółdzielni mieszkaniowych odpowiedzią na nowelizację ustawy

Wszystko wskazuje na protest spółdzielni mieszkaniowych, które w ten...

Praca sezonowa w wakacje. Co robić, aby zarobić?

Wakacje za pasem, a to oznacza, że wielu z...

W Paragwaju 50 złodziei skradło 40 mln dolarów

Do napadu stulecia doszło w Paragwaju, gdzie 50 złodziei...

Po Finlandii czy Holandii kolejny kraj ma zamiar wprowadzić dochód podstawowy. Tym razem gwarantowana pensja dla bezrobotnych będzie dostępna w Kanadzie. Program taki ma być tam testowany przez najbliższe trzy lata.

Środki dla 4 tys. gospodarstw

Prowincja Ontario wyda na program dochodu gwarantowanego dla najbiedniejszych 150 mln dolarów. Tym samym obejmie on 4 tys. gospodarstw domowych. Zakwalifikowane zostaną do niego nie tylko osoby bez pracy, ale również i te zarabiające stosunkowo niewiele.

Na jakie środki mogą liczyć? Osoba samotna otrzymać może nawet do 17 tys. dolarów kanadyjskich rocznie minus połowa osiąganego dochodu, jeśli w ciągu roku udało jej się coś zarobić. Para osób dorosłych dostanie natomiast do 24 tys. dolarów rocznie, a osoby z niepełnosprawnością po 6 tys. dolarów. W przeliczeniu na złotówki jest to więc ok. 70 i 50 tys. rocznie dla par i osób samotnych.

Warto dodatkowo zauważyć, że nie jest to pierwszy tym podobny program w Kanadzie. W latach 70. gwarantowany dodatek do dochodów przeznaczono osobom powyżej 65. roku życia, które również mieszkały w prowincji Ontario. Zakończył się on sukcesem, co zaowocowało wprowadzeniem federalnego dodatku dochodowego dla wszystkich osób powyżej tej granicy wieku w całej Kanadzie.

Nie tylko Kanada

Gwarantowana pensja dla bezrobotnych i najmniej zarabiających przed Kanadą wprowadzona została w innych krajach. Doskonałym przykładem jest Finlandia, choć tam nie dotyczy to osób osiągających najmniejsze dochody. W Finlandii 2 tys. losowo wybranych osób przez dwa lata dostawać będzie miesięcznie po 560 euro.

Od dawna podobny program oferujący równowartość 35 dolarów miesięcznie dla 46 milionów ludzi działa w Brazylii. Wprowadzić chcą je również na Islandii i w Ugandzie.

Newsletter

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x