Zarobki w Polsce

Zarobki w Polsce najwyższe w historii

Wygląda na to, że z zarobki w Polsce nie kuleją i nie jest z nimi wcale tak źle, jak się wielu wydaje. Przynajmniej jeżeli spojrzymy pod tym względem na grudzień ubiegłego roku. Z danych podanych przez Główny Urząd Statystyczny wynika, że średnia pensja pracowników w firmach, które zatrudniają co najmniej 10 osób wyniosła wówczas 4635,77 zł brutto, a więc o ponad 300 złotych więcej niż w listopadzie.

Taki wzrost nie wziął się jednak z niczego. Nie zapominajmy, że to właśnie na koniec roku w firmach wypłacane są wszelkie premie i bonusy. W porównaniu z grudniem 2015 roku jest to wzrost o 2,7%. Jest to mimo wszystko i tak mniej niż sugerowali analitycy, którzy wskazywali na wzrost w granicach 2,9 – 4,3%.

Najlepiej w historii

Z jednej strony słabsze tempo wzrostu może więc niepokoić. Z drugiej natomiast trzeba zauważyć, że po raz pierwszy w historii średnie zarobki w Polsce przekroczyły 4500 zł. Jeszcze dziesięć lat temu dopiero co udawało się przekroczyć barierę 3000 zł. Granica 4 tys. została pokonana natomiast dwa lata temu.

Oczywiście pamiętajmy, że wynik na poziomie 4635 zł to kwota brutto. Po odliczeniu składek na rękę pracownikowi zostaje jedynie 3295 zł. Poza tym raport GUS pod uwagę bierze jedynie duże i średnie firmy. Nie liczy mniejszych podmiotów oraz przysłowiowych Kowalskich zatrudnionych na umowach śmieciowych.

Wzrost zatrudnienia

Warto zauważyć, że nie tylko zarobki w Polsce ulegają poprawie. Regularnie wzrasta także zatrudnienie, co potwierdzają wcześniejsze statystyki GUS-u. Mówiły one o spadku bezrobocia do poziomu 8,2 proc., który jest najniższym od 25 lat.

Related Post