Strona głównaFinanseJak dbać o swoje finanse?

Jak dbać o swoje finanse?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Quizomat odpowiedzią na zakazy ustawy hazardowej?

Od kiedy w życie weszła ustawa hazardowa automaty do...

Wpływy z VAT dużo wyższe niż przed rokiem

Biorąc pod uwagę dane dotyczące dwóch pierwszych miesięcy bieżącego...

Jak uzyskać najlepszy kredyt hipoteczny – poradnik dla pierwszych nabywców nieruchomości

Kupno nieruchomości to często jedno z największych wyzwań finansowych,...

Do kiedy i jak rozliczyć PIT 2016?

Forma i czas złożenia deklaracji podatkowej przez podatnika dla...

Rząd stawia ultimatum w sprawie kredytów we frankach

Wszystko wskazuje na to, że już niebawem banki będą...

Oszczędzanie to jedna z najprostszych metod bogacenia. Jednak wielu ludzi ma z tym problem. Dbania o finanse nie nauczą nas w szkole. Jeśli filozofię odkładania i pomnażania pieniędzy wyniesiemy z domu, to jesteśmy szczęśliwcami. Nie każdy ma taki przywilej, dlatego znaczna część osób po prostu sama uczy się dbania o finanse. 


Wydawaj mniej niż zarabiasz


W teorii jest to genialny przepis na finansowy sukces. Jednak kto z nas codziennie myśli o oszczędzaniu? Takich osób jest niewiele, ponieważ w ciągu miesiąca zdarzają się różne sytuacje, na które nie jesteśmy przygotowani. Zepsuty samochód, zalana łazienka przez sąsiada czy choroba i zwolnienie lekarskie, to tylko kilka przykładów. Jeśli chcemy realnie oszczędzać, to musimy podejść do tematu w sposób usystematyzowany. Zebrać informacje o wszystkich przychodach, odjąć od tej kwoty opłaty stałe (np. czynsz, media). Dodatkowo należy uwzględnić wydatki na codzienne życie, czyli:
-jedzenie,
-chemia domowa,
-rozrywka i drobne przyjemności.


Płać gotówką


Korzystanie z karty powoduje, że tracimy czujność podczas zakupów. Nie dajemy kasjerce realnych pieniędzy, a tych wirtualnych nie widzimy, kiedy znikają z konta. W związku z tym lepiej płacić gotówką, aby mieć większą kontrolę nad tym ile wydajemy. 


Zapisuj wydatki


W obecnych czasach aplikacje znacznie ułatwiają nam życie. Jeśli masz problem ze zbieraniem rachunków za zakupy, to wystarczy, że jak tylko dostaniesz je do ręki zrobisz im zdjęcie i wrzucisz do jednej z aplikacji, które pomagają dbać o domowe finanse. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć na co i ile w danym miesiącu zostało wydane. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dużo pieniędzy wydaje na zachcianki, a dopiero konkretne liczby mogą im to uświadomić. 


Naprawiaj zamiast wyrzucać


Ta zasada nie dotyczy wszystkich rzeczy. Są sytuacje, kiedy naprawa jakiegoś sprzętu może kosztować więcej niż nowy egzemplarz danej rzeczy. Jednak zanim kupimy nową pralkę, lodówkę czy choćby spodnie, warto zastanowić się czy nie da się ich naprawić. Takie rozwiązania mogą spowodować, że w portfelu zostanie znacznie więcej gotówki na koniec miesiąca.

 
Jedz w domu


Jedzenie w restauracjach czy kupowanie kawy na wynos to drogie zachcianki, a rezygnując z nich można nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale również o finanse. Lepiej gotować w swojej kuchni i robić obiady na kilka dni. Oczywiście od czasu do czasu warto wyjść na miasto na przykład ze znajomymi, ale na takie rozrywki trzeba mieć odłożone pieniądze przeznaczone na ten cel i nie można przekraczać limitu. 

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x