Strona głównaFinanseJak dbać o swoje finanse?

Jak dbać o swoje finanse?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Produkty uszkodzone w wyniku zamachu w Sztokholmie sprzedawane w promocyjnych cenach

Do sporej kontrowersji przyczynił się sztokholmski dom towarowy Ahlens,...

Szybki sposób na zarobek, czyli w co inwestować w roku 2017?

Każdy z nas myśli o szybkim i przede wszystkim...

Łapanie piratów drogowych w rękach prywaciarzy

Czy łapanie piratów drogowych przez policję we Francji jest...

Własny biznes a wyższe zarobki

W dzisiejszej dobie Internetu coraz więcej słyszy się o...

Wydatki Polaków na Walentynki

Jutro Walentynki, a więc święto wszystkich zakochanych, które oczywiście...

Oszczędzanie to jedna z najprostszych metod bogacenia. Jednak wielu ludzi ma z tym problem. Dbania o finanse nie nauczą nas w szkole. Jeśli filozofię odkładania i pomnażania pieniędzy wyniesiemy z domu, to jesteśmy szczęśliwcami. Nie każdy ma taki przywilej, dlatego znaczna część osób po prostu sama uczy się dbania o finanse. 


Wydawaj mniej niż zarabiasz


W teorii jest to genialny przepis na finansowy sukces. Jednak kto z nas codziennie myśli o oszczędzaniu? Takich osób jest niewiele, ponieważ w ciągu miesiąca zdarzają się różne sytuacje, na które nie jesteśmy przygotowani. Zepsuty samochód, zalana łazienka przez sąsiada czy choroba i zwolnienie lekarskie, to tylko kilka przykładów. Jeśli chcemy realnie oszczędzać, to musimy podejść do tematu w sposób usystematyzowany. Zebrać informacje o wszystkich przychodach, odjąć od tej kwoty opłaty stałe (np. czynsz, media). Dodatkowo należy uwzględnić wydatki na codzienne życie, czyli:
-jedzenie,
-chemia domowa,
-rozrywka i drobne przyjemności.


Płać gotówką


Korzystanie z karty powoduje, że tracimy czujność podczas zakupów. Nie dajemy kasjerce realnych pieniędzy, a tych wirtualnych nie widzimy, kiedy znikają z konta. W związku z tym lepiej płacić gotówką, aby mieć większą kontrolę nad tym ile wydajemy. 


Zapisuj wydatki


W obecnych czasach aplikacje znacznie ułatwiają nam życie. Jeśli masz problem ze zbieraniem rachunków za zakupy, to wystarczy, że jak tylko dostaniesz je do ręki zrobisz im zdjęcie i wrzucisz do jednej z aplikacji, które pomagają dbać o domowe finanse. Dzięki temu zawsze będziesz wiedzieć na co i ile w danym miesiącu zostało wydane. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak dużo pieniędzy wydaje na zachcianki, a dopiero konkretne liczby mogą im to uświadomić. 


Naprawiaj zamiast wyrzucać


Ta zasada nie dotyczy wszystkich rzeczy. Są sytuacje, kiedy naprawa jakiegoś sprzętu może kosztować więcej niż nowy egzemplarz danej rzeczy. Jednak zanim kupimy nową pralkę, lodówkę czy choćby spodnie, warto zastanowić się czy nie da się ich naprawić. Takie rozwiązania mogą spowodować, że w portfelu zostanie znacznie więcej gotówki na koniec miesiąca.

 
Jedz w domu


Jedzenie w restauracjach czy kupowanie kawy na wynos to drogie zachcianki, a rezygnując z nich można nie tylko zadbać o swoje zdrowie, ale również o finanse. Lepiej gotować w swojej kuchni i robić obiady na kilka dni. Oczywiście od czasu do czasu warto wyjść na miasto na przykład ze znajomymi, ale na takie rozrywki trzeba mieć odłożone pieniądze przeznaczone na ten cel i nie można przekraczać limitu. 

Newsletter

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x