Oszczędzanie pieniędzy na lokatach bankowych. Na jakie aspekty zwracać uwagę?

Oszczędzanie pieniędzy, samo w sobie, jest fajną sprawą. Dzięki temu gromadzimy więcej oszczędności, które mogą przydać się, gdy będziemy chcieli przejść na emeryturę. Jednak, jak się okazuje, wybór lokat bankowych nie zawsze niesie za sobą same plusy. Z drugiej strony, nie zawsze warto inwestować na rynkach kapitałowych. Lokata bankowa ma sens, w przypadku, gdy kwota dyspozycyjna oszczędności rośnie.

Im wyższa taka kwota, tym lepsze warunki możemy dostać od banku, w którym zamierzamy założyć lokatę. W ofercie banków są również propozycje oszczędzania tylko od wysokich kwot. Mówimy wtedy o sumie od 100 tysięcy złotych lub nawet od 200 tysięcy złotych.

Kolejnym ważnym elementem oszczędzania na lokatach bankowych jest długość okresu, przez jaki chcemy trzymać pieniądze właśnie w banku. Im dłuższy okres, tym lepiej dla nas. Trzeba pamiętać, że gdy zdecydujemy się na tego typu rozwiązanie, nie możemy pozwolić sobie na zerwanie umowy, gdyż wtedy tracimy odsetki od kapitału, a tego przecież chcemy uniknąć.

Jeśli chcesz wybrać lokaty bankowe do kumulowania własnych oszczędności, przemyśl każdą ofertę, jaką proponują banki. Pamiętaj, że to Twoje pieniądze, a przecież chcesz powiększyć swój stan posiadania gotówki. Oszczędzanie jest dobrą sprawą, pod warunkiem, że robimy to z głową.

Zdolność kredytowa

Podstawowym wyznacznikiem pozytywnego rozpatrzenia wniosku kredytowego jest oszacowanie zdolności kredytowej. Potencjalny kredytobiorca powinien spełniać odpowiednie wymagania, wyznaczone przez udzielającego kredytu lub pożyczki. Analizator Kredytowy BIK jest dobrym narzędziem w rękach osoby planującej zaciągniecie kredytu w celu sprawdzenia swoich szans.

Niezależnie od pozytywnego wyniku, bank zastosuje procedury sprawdzające, zgodnie z regulaminem obowiązującym w danej instytucji. Biuro Informacji Kredytowej to następna instytucja, z usług której będzie korzystał bank. Pozytywne przejście tej wstępnej analizy to dopiero początek uwiarygodniania. Kredytodawca sprawdzi źródła dochodu petenta, jego aktualne zadłużenie, miesięczne koszty utrzymania. Dodatkowo w ramach określenia scoringu, klient zobowiązany jest do podania szeregu dodatkowych informacji, na ich podstawie przyznawane są punkty scoringowe. Tabela scoringowa określa na bazie obliczeń statystycznych wiarygodność osoby. Taki system wstępnej weryfikacji obowiązuje we wszystkich bankach i instytucjach udzielających kredytów i pożyczek.

Related Post