najczęściej fałszowane banknoty w Polsce

Oto najczęściej fałszowane banknoty w Polsce

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji poinformowało, że najczęściej fałszowane banknoty w Polsce to te o nominałach 50 i 100 zł. Na co jeszcze wskazuje raport MSWiA dotyczący fałszowania pieniędzy w roku 2015?

Nie tylko PLN

Zauważyć trzeba, że w Polsce fałszuje się nie tylko polskie nominały, ale także euro, a nawet i dolary amerykańskie. Przy fałszywkach waluty europejskiej Polska jest nawet krajem tranzytowym. Jeśli natomiast weźmiemy tu pod uwagę nominały tych fałszywych banknotów, to wygląda to nieco inaczej aniżeli przy polskiej walucie. Otóż najczęściej fałszuje się tu banknoty o nominale 20 i 50 euro. Fałszowane są natomiast poligraficzną techniką druku offsetowego.

Jeśli spojrzymy z kolei na dane Narodowego Banku Polskiego, widzimy, że w 2015 r. w porównaniu z rokiem poprzednim liczba ujawnionych fałszywek euro wzrosła ponad trzykrotnie.

W przypadku polskiej waluty Departament Emisyjno-Skarbcowy NBP zauważa, że liczba falsyfikatów banknotów ujawnionych w obrocie gotówkowym spadła o 32% w porównaniu do roku 2014.

Related Post