Średnia krajowa Polaków

Średnia krajowa Polaków coraz wyższa

Główny Urząd Statystyczny podaje, że średnia krajowa Polaków idzie w górę. Przynajmniej biorąc pod uwagę firmy, które zatrudniają minimum dziesięć osób. W marcu zarobki Polaków zatrudnionych w takich firmach wyniosły 4 577,86 zł brutto. W porównaniu do lutego jest to podwyżka wynosząca aż 273 zł.

Zgodnie z przewidywaniami

Dla wielu analityków rynku taki wynik nie jest jednak niczym dziwnym. Pamiętać trzeba bowiem o tym, że marzec jest jednym z najlepszych miesięcy w roku, jeśli pod uwagę mielibyśmy wziąć wysokość zarobków. W zestawieniu tym ustępuje on jedynie grudniowi, co jest zrozumiałe, bo to właśnie w ostatnim miesiącu roku wypłacane są zazwyczaj różne premie i inne dodatki do pensji.

Zauważyć trzeba, że roczny wzrost dochodów na poziomie 5,2 proc jest wynikiem bardzo dobrym. Jest to spowodowane tym, że firmy potrzebują coraz więcej rąk do pracy. Bezrobocie w ostatnim czasie znalazło się na poziomie najniższym od ćwierć wieku. W marcu bez pracy było bowiem tylko 8,2 proc. naszych rodaków.

Brutto to nie netto

Odnieśmy się do jeszcze jednej jakże istotnej kwestii. Kwota ponad 4 500 zł miesięcznie dla wielu wydaje się być bajeczną. To prawda, choć nie zapominajmy, że to portfela takiego pracownika trafia zdecydowanie mniej. Jest to bowiem około 3 255 tys. zł, choć dla pracodawcy licząc wszystkie składki, koszta wynoszą aż 5 500 zł.

Related Post