Strona głównaEkologiaSztuczny liść, który pochłania dwutlenek węgla

Sztuczny liść, który pochłania dwutlenek węgla

Data:

Wybrane dla Ciebie

Czy warto skorzystać z usług firmy windykacyjnej?

Samodzielna windykacja należności nie zawsze przynosi oczekiwany efekt i...

Na co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Praca wakacyjna to całkiem dobry pomysł na to, aby...

Zasoby finansowe programu MDM szybko się kończą

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że zasoby finansowe programu MDM...

Korzyści z wyboru oprogramowania w chmurze dla potrzeb biznesowych

Rozwiązania oparte na chmurze cieszą się coraz większą popularnością...

Eurostat podał aktualny poziom bezrobocia w Polsce

Jeśli uważacie, że aktualny poziom bezrobocia w Polsce jest...

Sztuczny liść, nad którym pracują naukowcy z Politechniki Wrocławskiej, ma ułatwić utylizację dwutlenku węgla. W tym celu w procesie wykorzystywany ma być grafen.

Przykład z przyrody

Naukowcy pracujący nad projektem zauważają, że doskonale z problemem utylizacji radzą sobie rośliny. Te w procesie fotosyntezy przy wykorzystaniu światła przetwarzają go w użyteczne związki. Jednak ilość CO2 jest tak duża, że rośliny sobie z tym nie poradzą. Tutaj w sukurs przychodzi nauka i sztuczny liść.

Badania nad utylizacją dwutlenku węgla są powadzone od dawna. W tym wieloetapowym i skomplikowanym projekcie jednymi z najlepszych produktów końcowych są metan lub metanol, które ponownie wykorzystać można jako paliwa. Podejście polskich naukowców jest o tyle nowatorskie, że chcą w tym procesie użyć katalizatora wykorzystującego grafen.

Sztuczny liść składać ma się z dwóch części. Będą one pełnić te same funkcje co fotosystemy. Tak oto zadaniem fotoanody jest pozyskanie protonów i elektronów pod wpływem światła wykorzystując do tego cząsteczki wody. Katody odpowiadają z kolei za uwodornienie cząsteczek CO2 z wykorzystaniem protonów i elektronów. Sam grafen jest dobrym przewodnikiem elektronów. Nie jest mimo wszystko aktywny w reakcji uwodornienia CO2. Niezbędna jest więc jego modyfikacja i naniesienie fazy aktywnej.

Badania zespołu, w skład którego wchodzą przewodniczący dr Bartłomiej Szyja, dr Katarzyna Pstrowska, doktorant Krzysztof Buzar oraz studentki Kinga Szkaradek i Beata Solecka potrwają trzy lata.

Newsletter

Najnowsze

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x