Strona głównaFinanse10 sposobów na rozsądne i tanie zakupy

10 sposobów na rozsądne i tanie zakupy

Data:

Wybrane dla Ciebie

Jak dbać o opony i wydłużyć ich żywotność?

Każdy chciałby, by jego samochód jak najdłużej zachowywał swoją...

Cyfrowe rewolucje w VW Golfie 8

Mamy za sobą wiele rewolucji. Każda z nich wnosi...

Polski samochód elektryczny FSE 01 został zaprezentowany

Fabryka Samochodów Elektrycznych zaprezentowała polski samochód elektryczny FSE 01,...

Najlepsze miejsca pracy w Polsce

Zastanawialiście się jakby to było, dostać pracę swoich marzeń?...

Własny biznes a wyższe zarobki

W dzisiejszej dobie Internetu coraz więcej słyszy się o...

Inflacja szaleje, a nasze pieniądze tracą na wartości. Nic nie wskazuje na to, aby ten proces miał się szybko skończyć, dlatego warto poznać kilka sposobów na to, aby nauczyć się szanować każdą zarobiona złotówkę i wydawać pieniądze z rozsądkiem.


1. Miej świadomość
Być może nawet sobie tego nie uświadamiasz, a masz skłonność do kompulsywnych zakupów. To zakupy, które robisz nie dlatego, że coś ci potrzebne, ale po to, aby poprawić sobie humor czy uspokoić się. Zwróć uwagę, czy nie nabierasz ochoty na wizytę w galerii handlowej, gdy szef zwróci ci uwagę lub pokłócisz się z partnerem. Naucz się inaczej zwalczać stres, np. biorąc długą kąpiel czy chodząc na siłownię.


2. Nie kupuj na kredyt
Naucz się czekać i nigdy nie kupuj na kredyt, nieważne, że to raty oprocentowane zero. Sytuacja nie jest stabilna, bardzo trudno przewidzieć, co przyniesie przyszłość czy pandemia się skończy, a sytuacja wróci do równowagi. Nie wiadomo, jakie ruchy będą musieli wykonać pracodawcy, by zareagować na zmiany nowego ładu, innymi słowy, to nie jest dobry czas na zadłużanie się. Zwłaszcza na rzeczy, które nie są niezbędne.


3. Rób listy zakupów
Naucz się planowania. Owszem, bywa to nużące, ale tak naprawdę, gdy raz się przełamiesz i zrobisz jadłospis na cały tydzień, łatwo opracujesz listę zakupów, która będzie stosunkowo uniwersalna i przyda ci się stale. Lista to najlepszy sposób, aby nie marnować żywności, ale to także metoda na racjonalne zaplanowanie garderoby.


4. Kupuj żywność ekologiczną
Żywność wytwarzana w sposób zrównoważony, bez użycia nawozów i pestycydów jest droższa, ale w finale oszczędzasz, bo dbasz o swoje zdrowie i nie wydajesz pieniędzy na suplementy. Na pewno uda ci się nie wydawać majątku na jedzenie, jeśli tylko nauczysz się korzystać z sezonowej oferty.


5. Szukaj produktów wielorazowych
Przestań kupować to, czego użyjesz tylko raz. Zacznij od papierowych ręczników, kubków czy sztućców. To nie tylko nieeleganckie, niezgodne z zasadami ekologii, ale po prostu drogie.


6. Kupuj rzeczy dobrej jakości
Chytry dwa razy traci, mówi stare powiedzenie, w którym tkwi wielka prawda. Kupowanie byle jakich rzeczy, kiepskiej jakości oznacza, że za chwilę się zniszczą lub popsują i trzeba będzie je kupić drugi raz. Tyle że nie chodzi to o płacenie za metkę czy firmę, a po prostu za wysoką jakość i trwałość.


7. Naprawiaj i przerabiaj
Kupowanie rzeczy dobrych jakościowo ma tę cenną zaletę, że bez trudu można je nareperować i naprawić. Szewc, krawiec to dziś cenne zawody i warto korzystać z ich usług. Z kolei przerabianie i naprawianie np. mebli może stać się ciekawym hobby.


8. Planuj duże wydatki
Każdy większy wydatek trzeba zaplanować, nie tylko po to, aby odłożyć na niego pieniądze, ale też po to, by móc kupić daną rzecz w odpowiednim momencie. Nie od dziś wiadomo, że zimowe opony najtańsze będą w wakacje, podobnie jak eko groszek czy węgiel. Z kolei wczesna wiosna to dobra pora, by kupić sprzęt narciarski. Jeśli zaplanujesz i dysponujesz odpowiednią kwotą, na pewno zaoszczędzisz.


9. Kupuj rzeczy używane
Nie wszystko, co mamy musi być idealnie nowe. Rynek rzeczy używanych rośnie i to daje nam spory wybór i jeszcze większe oszczędności. Kupowanie używanych ubrań, akcesoriów czy zabawek dla dzieci to małe wydatki, a dokładnie ta sama funkcjonalność przedmiotów.


10. Pożyczaj, nie kupuj
Jest mnóstwo rzeczy, które potrzebne są nam raz, a maksymalnie kilka razy w roku. Oduczmy się kupowania, a nauczmy wypożyczania. Pożyczyć można nie tylko książki, ale też stroje wieczorowe, torebki czy narzędzia. Oprócz płatnych i bezpłatnych wypożyczalni nie zapominaj, że masz sąsiadów i znajomych i na przykład drobne narzędzia budowlane czy ogrodnicze bez problemu możecie sobie pożyczać pomiędzy sobą, zamiast płacić za ich kupienie i niepotrzebnie przechowywać.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x