Strona głównaFinansePapierosy zdrożeją mimo tego, że nie wzrosła akcyza

Papierosy zdrożeją mimo tego, że nie wzrosła akcyza

Data:

Wybrane dla Ciebie

Karta Dużej Rodziny uprawnia do zniżek w 2 tys. firm

Dorota Gierej z Ministerstwa Rodziny Pracy i Polityki Społecznej...

Ekojedzenie staje się coraz popularniejsze

Po dwóch latach przerwy ponownie rośnie liczba producentów, którzy...

Przybyło dzieci na koloniach

Wszystko wskazuje na to, że program 500+ ma również...

Ozusowienie pracy uczniów i studentów

Nie jest wykluczone, że już niebawem praca uczniów i...

Sieć sklepów Żabka sprzedana CVC Capital Partners

Nie da się ukryć, że sieć sklepów Żabka jest...

Jeśli jesteście palaczami, nie mamy dla Was dobrych informacji. Papierosy zdrożeją po raz kolejny. Nawet mimo tego, że Ministerstwo Finansów nie podniosło akcyzy. Skąd więc wyższe ceny i ile przyjdzie nam dopłacić do paczki?

Otóż powodem podwyżek jest przeliczenie na nowo tak zwanej średniej ważonej detalicznej ceny papierosów. Jest to ich średnia cena z trzech ostatnich kwartałów. To właśnie ona stanowi dla producentów papierosów podstawę do obliczania wysokości akcyzy.

Ostatnie wyliczenia sugerują, że średnia cena wyniosła 13,60 zł. Jest tym samym o 32 gr wyższa od poprzedniej, co ma daleko idące konsekwencje. Teraz za każdą sprzedaną paczkę producent odprowadzi do budżetu 8,41 zł, czyli o 10 gr więcej niż w roku 2016.

Paczka po 17 zł?

Nie oznacza to jednak, że papierosy zdrożeją o 10 gr. Podwyżki będą dużo wyższe. Szacuje się, że najdroższe papierosy na rynku kosztować nas mogą już nawet około 17 zł. Paczka zdrożeje tu średnio o ok. 70 gr. Te z niższej półki o ok. 50 gr, co w przeliczeniu na paczkę da około 14 zł.

Podwyżki wejdą w życie z nowymi banderolami. Gdzieniegdzie z wyższymi cenami spotykamy się już teraz. Niemal każdy producent wprowadzi je natomiast do końca przyszłego miesiąca.

Nie dla papierosów w Rosji

Dodajmy, że może to nie być jedyna podwyżka w tym roku i niewykluczone, że papierosy zdrożeją raz jeszcze. Podobnie było zresztą w roku ubiegłym. Skoro tak jest to dobry moment na to, aby skończyć z nałogiem.

Ciekawie do tego tematu podchodzą w Rosji. Otóż rosyjski rząd dla poprawy zdrowia swoich rodaków dywaguje nad zakazem sprzedaży papierosów osobom urodzonym po roku 2014. Z drugiej strony takie działania zawsze mają i swoją złą stronę. Przyczyniają się bowiem do wzrostu czarnego rynku.

Newsletter

Najnowsze

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x