pakiet przewozowy

Pakiet przewozowy coraz bliżej. W życie wchodzi 18 kwietnia

Ministerstwo Finansów przypomina, że 18 kwietnia w życie wchodzi pakiet przewozowy. Nakłada obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu towarów, co ma uszczelnić system podatkowy.

Dodatkowe półtora miliarda

Rządzący są pewni, że ta zmiana da budżetowi dodatkowe półtora miliarda złotych w tym i przyszłym roku. Dokładnie ma być to 1,4 mld zł. Przedstawiciele branży są jednak zupełnie innego zdania. Według nich pakiet przewozowy uderzy w uczciwych przewoźników, a patologii w transporcie i tak nie wyeliminuje.

Paliwa płynne, alkohol i susz tytoniowy

Przypomnijmy, że w myśl przyjętej przez sejm 9 marca ustawy w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej poza paliwami płynnymi, zgłaszany ma być także przewóz alkoholu skażonego i suszu tytoniowego, bo to właśnie te towary są najczęściej przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym.

Teraz przewóz tych towarów będzie rejestrowany i nadzorowany elektronicznie z wykorzystaniem systemów satelitarnych. Z kolei kontrolę przewozu towarów będą przeprowadzać funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Jeśli przepisy ustawy nie będą przestrzegane, nakładane mają być wysokie kary. Tak oto za brak zgłoszenia, będzie można ukarać przewoźnika grzywną w wysokości 46 proc. wartości netto przewożonego towaru. Ich najniższa granica to 20 tys. zł.

Jak wspomnieliśmy, pakiet przewozowy w tym i przyszłym roku zapewnić ma budżetowi blisko 1,5 mld zł wpływów z tytułu podatku VAT i akcyzowego. W latach 2017-2026 do skarbu państwa powinno wpłynąć z kolei ok. 6,5 mld zł.

Related Post

There are 1 comments

  1. Piotr Walczak |

    zaczęto watek o ewentualnych stratach uczciwych przewoźników – uderzy w nich…. ALE go nie rozwinięto – maja być kary za niedopełnienie formalności zgłoszenia…czy tutaj tkwi haczyk ? jakiś krytyczny termin zgłoszenia..końcówka tygodnia ? decyzja o transporcie zapada w weekend a system przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do piątku (i nie koniecznie 24 godz/dobę ?) ???

Comments are closed.