Strona głównaGospodarkaPakiet przewozowy coraz bliżej. W życie wchodzi 18 kwietnia

Pakiet przewozowy coraz bliżej. W życie wchodzi 18 kwietnia

Data:

Wybrane dla Ciebie

Warszawska metropolia według projektu PiS

Klub PiS złożył projekt ustawy, w ramach której powstałaby...

Samodzielna Księgowość – tak czy nie?

Biznesmeni, którzy chcą samodzielnie prowadzić księgowość muszą pamiętać o kilku ważnych krokach. Aby firma działała trzeba wskazać podmiot, który będzie zajmował się księgowością: od zleceń dla biur rachunkowych, przez własnego księgowego, po samodzielne prowadzenie księgowości.

Produkty uszkodzone w wyniku zamachu w Sztokholmie sprzedawane w promocyjnych cenach

Do sporej kontrowersji przyczynił się sztokholmski dom towarowy Ahlens,...

Faktoring Biznes – dla kogo?

Biznes wymaga pewnej wiedzy, która pozwala na optymalne wykorzystanie...

Handel w sieci ma się coraz lepiej

Wszystkie znaki na ziemi i niebie, a przede wszystkim...

Ministerstwo Finansów przypomina, że 18 kwietnia w życie wchodzi pakiet przewozowy. Nakłada obowiązek cyfrowej rejestracji przewozu towarów, co ma uszczelnić system podatkowy.

Dodatkowe półtora miliarda

Rządzący są pewni, że ta zmiana da budżetowi dodatkowe półtora miliarda złotych w tym i przyszłym roku. Dokładnie ma być to 1,4 mld zł. Przedstawiciele branży są jednak zupełnie innego zdania. Według nich pakiet przewozowy uderzy w uczciwych przewoźników, a patologii w transporcie i tak nie wyeliminuje.

Paliwa płynne, alkohol i susz tytoniowy

Przypomnijmy, że w myśl przyjętej przez sejm 9 marca ustawy w systemie teleinformatycznym prowadzonym przez szefa Krajowej Administracji Skarbowej poza paliwami płynnymi, zgłaszany ma być także przewóz alkoholu skażonego i suszu tytoniowego, bo to właśnie te towary są najczęściej przedmiotem nieprawidłowości w rozliczeniu podatku VAT i akcyzowym.

Teraz przewóz tych towarów będzie rejestrowany i nadzorowany elektronicznie z wykorzystaniem systemów satelitarnych. Z kolei kontrolę przewozu towarów będą przeprowadzać funkcjonariusze Służby Celno-Skarbowej oraz funkcjonariusze policji, Straży Granicznej i inspektorzy Inspekcji Transportu Drogowego.

Jeśli przepisy ustawy nie będą przestrzegane, nakładane mają być wysokie kary. Tak oto za brak zgłoszenia, będzie można ukarać przewoźnika grzywną w wysokości 46 proc. wartości netto przewożonego towaru. Ich najniższa granica to 20 tys. zł.

Jak wspomnieliśmy, pakiet przewozowy w tym i przyszłym roku zapewnić ma budżetowi blisko 1,5 mld zł wpływów z tytułu podatku VAT i akcyzowego. W latach 2017-2026 do skarbu państwa powinno wpłynąć z kolei ok. 6,5 mld zł.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

1 KOMENTARZ

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Piotr Walczak

zaczęto watek o ewentualnych stratach uczciwych przewoźników – uderzy w nich…. ALE go nie rozwinięto – maja być kary za niedopełnienie formalności zgłoszenia…czy tutaj tkwi haczyk ? jakiś krytyczny termin zgłoszenia..końcówka tygodnia ? decyzja o transporcie zapada w weekend a system przyjmuje zgłoszenia od poniedziałku do piątku (i nie koniecznie 24 godz/dobę ?) ???

1
0
Would love your thoughts, please comment.x