egzekucje komornicze

Egzekucje komornicze czekają duże zmiany

Wiele wskazuje na to, że egzekucje komornicze czekają naprawdę poważne zmiany. Rządzący chcą, aby komornicy nagrywali swoją pracę, choć to nie wszystko. Ewentualne zmiany krytykuje Rada Komornicza, która nie ma wątpliwości, że wskutek ich wprowadzenia pracę straci wiele osób, a na domiar złego odbije się to na kieszeniach obywateli.

Humanitarne egzekucje

Nowa ustawa o komornikach sądowych ma sprawić, że egzekucje mają być bardziej humanitarne. Zmienią się także opłaty. Po zmianach opłata egzekucyjna będzie wynosić 10 proc.

Spore zmiany dotyczą także samych komorników. Zmieni się bowiem ich status prawny. Stać się one mają organem władzy publicznej, a nie tylko osobami wykonującymi działalność gospodarczą. Ponadto Ministerstwo Sprawiedliwości dąży do tego, aby komornikiem mogła zostać tylko i wyłącznie osoba z wykształceniem prawniczym.

Co ciekawe egzekucje komornicze mają być też nagrywane, co jest ogromną zmianą, ale i krokiem w kierunku dłużnika. Tak samo jak fakt, że komornik każdemu dłużnikowi będzie musiał wręczyć informator, gdzie znajdą się wszystkie jego prawa oraz podmioty, do których może się on odwołać.

Lista produktów do zajęcia

Ponadto komornik nie będzie mógł zająć dłużnikowi wszystkiego. Obecnie nie ma listy, która zajęcie odpowiednich rzeczy by mu zabraniała. Ta powstanie, co również jest z korzyścią dla dłużnika.

Na koniec warto odnieś się jeszcze do samych kancelarii. Większość z nich będzie mogła obsługiwać nie więcej niż 2,5 tys. spraw w ciągu roku. Dwa razy tyle wziąć będą mogły kancelarie, które pochwalą się skutecznością na poziomie co najmniej 35 proc.

Related Post