Strona głównaEkologiaSegregacja śmieci - co nas czeka po 1 lipca?

Segregacja śmieci – co nas czeka po 1 lipca?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Oszczędzanie pieniędzy na lokatach bankowych. Na jakie aspekty zwracać uwagę?

Oszczędzanie pieniędzy, samo w sobie, jest fajną sprawą. Dzięki...

Kolejny bank umożliwia założenie Profilu Zaufanego

Ministerstwo Cyfryzacji podkreśla, że bank Pekao SA to kolejny...

Niższe składki ZUS dla przedsiębiorców?

Składki płacone na rzecz Zakładu Ubezpieczeń Społecznych to zwłaszcza...

Kiedy ZUS może zmniejszyć lub zawiesić emeryturę pracującemu emerytowi?

Często występuje sytuacja, w której emeryt pobierający świadczenie z...

Placówka PKO BP w Londynie?

Niewykluczone, że już niebawem bank PKO BP odtworzy swój...

Z dniem pierwszego lipca wchodzą w życie nowe zasady segregacji śmieci. Po ich wprowadzeniu korzystać będziemy z pojemników żółtych, niebieskich, zielonych i brązowych, w których wylądują śmieci ulegające biodegradacji. Jak wyglądać będzie więc segregacja śmieci po zmianach?

Papier do niebieskiego

Tak oto w niebieskim pojemniku znajdzie się miejsce na papier, a więc między innymi opakowania, karton, tekturę, katalogi, prospekty, gazety i czasopisma, ulotki, papier biurowy i szkolny, książki, zeszyty, worki papierowe, torby z papieru czy zadrukowane kartki.

Nie będzie w nim natomiast miejsca dla zużytych chusteczek higienicznych, ręczników papierowych, papieru lakierowanego i powleczonego folią, papieru mocno zabrudzonego bądź też zatłuszczonego, kartonów po napojach czy mleku, worków po nawozach, worków po cemencie i innych materiałach budowlanych, pieluch jednorazowych, tapet, podpasek oraz jednorazowych opakowań czy naczyń.

Szkło w zielonym

Do zielonego pojemnika wrzucić będzie można butelki oraz słoiki po napojach czy żywności. Nie będzie można natomiast umieszczać tam ceramiki, porcelany, doniczek, żarówek, luster, szyb, szkła okularowego i żaroodpornego, monitorów, strzykawek i opakowań po lekach czy samych lamp.

Odpady sztuczne w żółtym

Segregacja odpadów w nowym wydaniu uznaje, że pojemnik żółty jest przeznaczony na odpady sztuczne. Znajdzie się w nich miejsce dla opakowań stworzonych z kilku różnych materiałów. Poza tym dla butelek i nakrętek plastikowych, opakowań po środkach czystości i kosmetykach czy worków foliowych i reklamówek. Nie powinno się w nim umieszczać natomiast opakowań po lekach czy puszek po farbach i olejach. To samo tyczy się też baterii i akumulatorów.

Śmieci bio w pojemniku brązowym

Ostatni pojemnik jest na odpady biodegradowalne, a więc na przykład resztki jedzenia, gałęzie, trawę, liście czy korę drzew. Nie powinny się w nim natomiast znaleźć kości czy odpady zwierząt, popiół z węgla kamiennego, drewna impregnowanego czy płyt wiórowych lub MDF, jak również ziemia i kamienie.

Zauważmy jednocześnie, że odpady uznawane za niebezpieczne, a więc baterie, przeterminowane leki czy sprzęt elektroniczny zdawać trzeba w specjalnie przeznaczonych do tego punktach.

Poza tym pamiętajmy, że segregacja śmieci w ramach umów z obecnymi odbiorcami może mieć miejsce nawet do 30 czerwca 2021 roku.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x