Strona głównaGospodarka"Świeży" lub "śmietankowy" - jakie parametry spełniać musi nabiał?

„Świeży” lub „śmietankowy” – jakie parametry spełniać musi nabiał?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Hurtownicy nie płacą kontrahentom

Prawie 8 proc. hurtowników nie wywiązuje się ze swoich...

Poczta Polska inwestuje w startupy

Poczta chce znaleźć nowe źródła przychodów, a do tego...

Ile zarabia Donald Tusk?

Były premier, a obecnie szef Rady Europejskiej, donald Tusk...

PKP Intercity rozważa zakup kolejnych dziesięciu pociągów typu Dart

Nie jest wykluczone, że PKP Intercity dokupi kolejne pociągi...

Na co uważać szukając pracy wakacyjnej?

Praca wakacyjna to całkiem dobry pomysł na to, aby...

Półki w sklepach pełne są produktów „śmietanowych” i „świeżych”. Wiele wskazuje na to, że wkrótce duża część z nich zmieni swoje oznaczenia. Wszystko za sprawą planowanych zmian Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, których dotyczyć będzie nabiał, choć nie tylko.

Co będzie „świeże”?

W myśl nowych przepisów terminem „świeże” będą mogły być określane produkty z pięciu kategorii. Zalicza się do nich sery niedojrzewające bez substancji konserwujących, mleko fermentowane bez środków konserwujących, śmietana bez środków konserwujących, masło niesolone o terminie przydatności do 30 dni i tłuszcze do smarowania o terminie przydatności krótszym niż 30 dni. Zaznaczmy jednocześnie, że masło i tłuszcze produkowane muszą być ze śmietany lub śmietanki.

Mięso z krajem pochodzenia

Nie tylko nabiał czekają zmiany. Tyczy się to również sprzedaży mięsa. Obecnie przy kupowaniu wieprzowiny, jagnięciny, koziny czy drobiu w opakowaniach znajdziemy na nich informację o kraju pochodzenia. To samo tyczyć się będzie mięsa sprzedawanego na wagę, a jak dotąd takiej konieczności nie było. Wszystko dlatego, że Polacy o wiele chętniej kupują mięso na wagę.

Nowe przepisy dotyczą także octu. Nazwę „ocet” będą mogły nosić wyłącznie produkty, które otrzymuje się z surowców pochodzenia rolniczego w wyniku fermentacji. Nie będzie takiej możliwości przy produktach będących mieszaniną octu i syntetycznego kwasu octowego.

Celem nowych przepisów jest propagowanie zdrowej żywności z Polski, która według rodzimych organizacji rolniczych powinna być lepiej oznaczona.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x