warszawska metropolia

Warszawska metropolia według projektu PiS

Klub PiS złożył projekt ustawy, w ramach której powstałaby warszawska metropolia. Stolica stałaby się metropolitalną jednostką samorządu terytorialnego, w której skład wchodziłyby aż 33 gminy.

Nie jest niespodzianką, że taki pomysł nie przypadł do gustu obecnej prezydent Warszawy, Hannie Gronkiewicz-Waltz. Wszak ta jest przecież posłanką Platformy Obywatelskiej.

Zaznacza ona, że jeśli powstanie warszawska metropolia stolica przestanie o sobie decydować, bo będzie mieć tylko 18 radnych i 32 pozostałe gminy. Poza tym nie ukrywa ona, że w takiej sytuacji stracą na tym podatnicy ze stolicy. Będą oni bowiem musieli finansować nie tylko inwestycje w Warszawie, ale również i innych gminach.

Posłowie Prawa i Sprawiedliwości są jednak do tego projektu przekonani. W jego myśl Warszawa jako jednostka samorządu terytorialnego o charakterze metropolitalnym swoim zasięgiem obejmie 33 gminy. Poza Warszawą będą to gminy Błonie, Brwinów, Góra Kalwaria, Grodzisk Mazowiecki, Halinów, Izabelin, Jabłonna, Józefów, Karczew, Kobyłka, Konstancin-Jeziorna, Legionowo, Lesznowola, Łomianki, Marki, Michałowice, Milanówek, Nadarzyn, Nieporęt, Otwock, Ożarów Mazowiecki, Piaseczno, Piastów, Pruszków, Raszyn, Stare Babice, Sulejówek, Wiązowna, Wieliszew, Wołomin, Ząbki i Zielonka.

Related Post