Strona głównaPoradnikDo kiedy i jak rozliczyć PIT 2016?

Do kiedy i jak rozliczyć PIT 2016?

Data:

Wybrane dla Ciebie

Smart Green Tower powstaje we Freiburgu

Zielona wieża, a więc Smart Green Tower to budynek...

Emigracja zarobkowa, a skłonność do wyjazdów

Wielu wydaje się, że emigracja zarobkowa wśród Polaków jest...

Praca w Czechach kusi Polaków

Czescy przedsiębiorcy coraz częściej sięgają po pracowników spoza swojego...

Unijny PKB – Polska wytworzyła 2,9 proc. produktu krajowego brutto UE

Eurostat, a więc europejski urząd statystyczny poinformował, że w...

Zasoby finansowe programu MDM szybko się kończą

Bank Gospodarstwa Krajowego informuje, że zasoby finansowe programu MDM...

Forma i czas złożenia deklaracji podatkowej przez podatnika dla wielu może być sporym problemem. Nie inaczej jest i w tym roku. Z pewnością wielu z Was już sobie z tym zadaniem poradziło, ale znając naszych rodaków, na pewno nie brakuje tych, którzy nadal z tym zwlekają. Czasu natomiast nie ma już zbyt wiele. Tak więc wyjaśnijmy sobie, kiedy mija czas złożenia zeznania i jak rozliczyć PIT 2016?

Kto musi złożyć zeznanie?

Zeznanie podatkowe złożyć musi każdy, kto w ubiegłym roku otrzymywał jakieś dochody, które podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym. Jeśli takich przychodów nie otrzymywał, deklaracji składać nie musi. Nie ma też takiej potrzeby, jeżeli przychody otrzymywaliście wcześniej, ale w ostatnim roku one nie wystąpiły.

Zobligowany jest do tego również podatnik, który w danym roku uzyskał stratę. Jego obowiązkiem jest bowiem wykazanie przychodów z danego roku, z kolei uprawnieniem wykazanie kosztów uzyskania lub straty z lat poprzednich. Deklaracja ze stratą może okazać się przydatna w przyszłości, ponieważ odliczana od dochodu może ona być przez pięć kolejnych lat podatkowych.

Jeżeli podatnik uzyskał przychody, które są równe kosztom uzyskania, musi on złożyć deklarację roczną. Nie ma bowiem znaczenia sama kwota przychodu, ale fakt ich uzyskiwania. Jeżeli podatnik zarobił mniej, niż wynosi wartość kwoty wolnej od podatku, a więc mniej niż 3091 zł i tak zmuszony jest do złożenia deklaracji. Nawet pomimo tego, że podatek wyniesie zero złotych. Zdarzyć się jednak może tak, że w wyniku rozliczenia płatnik pobierał zaliczki na podatek od pierwszej zarobionej złotówki i tym samym otrzyma on zwrot podatku.

Jeżeli natomiast uzyskiwał on jedynie kwoty zwolnione z opodatkowania, takiej deklaracji nie składa. Z kolei, kiedy uzyskiwał on przychody opodatkowane, a przy tym również i zwolnione z opodatkowania lub niepodlegające opodatkowaniu podatkowi w zeznaniu wpisuje tylko przychody opodatkowane.

Termin i forma

W tym roku rozliczający się z dochodów wynikających z pracy i prowadzący działalność gospodarczą zeznanie podatkowe złożyć muszą do 2 maja do godziny 23:59. Jeśli podatnik nie zrobi tego w terminie, musi liczyć się z szeregiem konsekwencji.

Skoro wiecie, kiedy upływa termin złożenia zeznania, warto odnieść się również do tego, jak rozliczyć PIT 2016? Form złożenia zeznania jest kilka. Zaliczamy do nich:

* złożenie zeznania w okienku Urzędu Skarbowego,
* wysłanie go w formie dokumentu elektronicznego do organu podatkowego połączone z uzyskaniem urzędowego potwierdzenia odbioru,
* nadanie go w polskiej placówce pocztowej,
* złożenie przez żołnierza lub członka załogi statku morskiego w dowództwie jednostki wojskowej bądź kapitanowi statku,
* złożenie przez osobę pozbawioną wolności w administracji zakładu karnego,
* złożenie przez osobę aresztowaną w administracji aresztu śledczego.

Najwięcej pytań dotyczy złożenia zeznania w formie elektronicznej, do czego nie jest niezbędny e-podpis. Weryfikacja podatnika odbywa się wówczas na podstawie:

* NIP-u albo numeru PESEL w zależności od podatnika,
* imienia,
* nazwiska,
* daty urodzenia,
* kwoty przychodu wskazanej w zeznaniu lub rocznym obliczeniu podatku za rok podatkowy o dwa lata wcześniejszy niż rok, w którym jest składany dokument elektroniczny.

Skoro wiecie już jak rozliczyć PIT 2016 i znacie termin złożenia takiego zeznania, czas najwyższy uzupełnić dokument. Zrobić to możecie osobiście lub korzystając z pomocy kogoś z rodziny bądź przyjaciół czy osoby, która zna się na tym najlepiej, np. księgowej.

Newsletter

Bądź zawsze na bieżąco!

Subskrybuj powiadomienia
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Would love your thoughts, please comment.x